A szlovákiai egészségügy az ötödik legrosszabb egész Európában, csak Romániát, Lettországot, Lengyelországot és Bulgáriát előzi meg – derült ki a Healthcare Readiness Index 2023 elnevezésű tanulmányból. A legjellemzőbb problémák között van a szlovákoknál az alulfinanszírozás, a fejletlen egészségügyi infrastruktúra és a jelentős munkaerőhiány – írja a Paraméter.
Szlovákia az elmúlt három esztendőben lakosonként átlagban
évente 1592 eurót fordított az egészségügyre.
A befizetések növelése ellenére fejenként havi 25 euróval maradunk el Csehországtól, ami éves szinten 900 millió eurós különbség a két ország között – mutatott rá Martin Smatana vezető elemző.
2000-től 2024 júliusáig átlagban 537 napot töltöttek posztjukon az egészségügyi miniszterek, ez az egyik legalacsonyabb szám Európában.
A folytonosság hiánya hátráltatja a hosszú távú reformok megvalósítását, amelyek kulcsfontosságúak az egészségügy eredményeinek javításában
– magyarázta Smatana.
Szlovákia emellett ráadásul a legrosszabbak közé tartozik Európában az egészségügyi felkészültség terén, Romániával és Lettországgal közösen csak Norvégia 62 százalékát érik el. Itt is a finanszírozásban, az infrastruktúrában, az emberi erőforrásokban, továbbá az egészség sejtszintű felmérésében és az újítási lehetőségekben van a legnagyobb lemaradás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.