BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína a cseheket sürgeti, segítsenek megoldani az elektromos autós vitát az unióval

Kína sürgeti a cseh kormányt, hogy segítsen megoldani az Európai Unióval fennálló elektromosjárművekkel kapcsolatos vitát. Az uniós súlyos vámokat vet ki a kínai elektromos autókra, válaszul kína uniós agrár- és élelmiszeripari termékeket vett célba.

A Kereskedelmi Minisztérium honlapján vasárnap közzétett közlemény szerint, Kína sürgeti a cseh kormányt, hogy játsszon aktív szerepet az Európai Unióval fennálló, az elektromos járművekkel kapcsolatos kereskedelmi vita megoldásában – közölte a Bloomberg hírügynökség.

Christmas Market in Czech Capital
Karácsonyi forgatag a Csehország fővárosában, Prágában / Fotó: Bloomberg / Milan Jaros

Az EU a múlt héten úgy döntött, hogy akár 45%-os vámot vet ki a Kínából érkező elektromos járművekre, ezt a döntést a kínai kormány nem fogadja el – idézi Ling Ji kereskedelmi miniszterhelyettest a közlemény. Ling egy cseh delegációval folytatott pekingi találkozóján tette ezt a megjegyzést.

Kína hajlandó megerősíteni az együttműködést a cseh féllel olyan területeken, mint a kereskedelem, a befektetések és az új energia, valamint bővíteni a csúcstechnológiás termékek és berendezések Csehországból történő importját – tette hozzá Ling.

Az EU magasabb, akár 45 százalékos vámokat fog kivetni a Kínából származó elektromos járművekre, ami tovább fokozza a kereskedelmi feszültséget a világ vezető exportnagyhatalmai között – derült ki az Európai Bizottság honlapján a héten közzétett rendelettervezetből.

Az európai autóipar örülhet az igazságosabb versenynek, ám a megtorlástól való félelmek nem alaptalanok. A kínai elektromos autókra ettől kezdve akár 45 százalékos büntetővámot is kivethetnek.
A Washingtonhoz hasonlóan – amely négyszeresére, közel 100 százalékra emelte a vámokat a keleti autómárkákon – az EU is amiatt lép fel a kínai gyártókkal szemben, mert azok Pekingtől kapott óriási állami támogatásokkal próbáltak igazságtalan előnyhöz jutni a kontinensen, ami miatt tovább rontott az európai vállalatok eddig sem rózsás piaci helyzetén.

Egyébként a felek közötti egyeztetések hétfőn újraindulnak, s olyan megállapodás elérése a cél, amely a WTO szabályainak megfelel, miközben a kínai versenytorzító állami támogatások negatív piaci hatásait is „beárazza” – jelezte az Európai Bizottság. Az egyeztetések a kiegészítő vámok júliusi – előzetes – hatályba léptetése óta tartanak, s azokon a kínai fél a szóvivő szerint maximális rugalmasságról, nyitottságról és együttműködő készségről tett tanúbizonyságot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.