Miután április első felében még alig 1,06 dollár volt egy euró, az elmúlt hetek folyamatos erősödése révén 1,19 dollárra felszökő árfolyam jelentős változásokat eredményez a vállalatok jövedelmi struktúrájában, így a piac értékítéletében is. A mintegy 15 százalékos erősödéssel kapcsolatban a Goldman Sachs & Co közelmúltban közzétett elemzése rávilágít, hogy az amerikai fizetőeszköz minden tízcentnyi értékvesztése az európai vállalatok átlagos profitjának négyszázalékos zsugorodását vonja maga után. Ennek tudatában a jelentős exporthányaddal működő, illetve az amerikai érdekeltségek révén számottevő dollárárbevétellel kalkuláló cégek papírjai látványos esést mutattak a tőzsdéken.
A legnagyobb európai vesztesek között az autógyárak, az elektronikai gyártók, a vegyipari cégek és a biztosítók találhatók. Így a bevételeinek mintegy felét a vegyesvállalati modell révén Amerikában termelő DaimlerChrysler a május elején mért 29,5 eurós részvényárfolyamról fokozatos araszolás által 25,5 eurós szintre zsugorodott. Az utóbb időben egyre erőteljesebb amerikai jelenlétre építő Volkswagen konszern kurzusa pedig ugyanezen idő alatt a 32,5 euróról 29,5-re mérséklődött.
Az elektronikai gyártók közül a legtöbbet a Philips, a Siemens és a Thomson szerepelt a tőzsdei monitorok "piros jelzésével". A holland elektronikai cég bevételeinek mintegy harmada ered a tengerentúlról, ami napokon keresztül tartó folyamatos árfolyamzuhanást vont maga után. A Siemens bevételeinek negyedét szerzi dollárövezetből, itt azonban túl nagy értékvesztésre már nem volt tér, hiszen a társaság az elmúlt évben összességében 45 százalékkal ért kevesebbet. A francia Thomson forgalmának több mint felét bonyolítja az Egyesült Államokban, ennek ellenére az egyes napokon a piaci riadalom nyomán bekövetkezett 4-5 százaléknyi visszaesés még illeszkedik a hosszú távú növekedés trendjébe. Az árfolyam egy dolláron belüli kilengéssel március közepe óta jól látható emelkedést mutat.
A vegyipari cégek körében az euróerősödés kapcsán leginkább a Bayer és a Henkel neve forgott baljós előjelekkel, egyes napokon akár hét százaléknál is nagyobb esést produkálva.
A biztosítási szektorban a Morgan Stanley elemzése számított véleményformálónak. A befektetési bank ugyanis két százalékkal szándékszik a biztosítók eredményvárakozását lefelé módosítani, amennyiben a dollár-euró éves átlagárfolyam a jelenlegi 1,08-as szintről 1,125 fölé emelkedik. Adataik szerint ugyanis az európai biztosítótársaságok összbevételének 23 százaléka ered a tengerentúli piacokról. Az Aegon, az ING és az Axa papírjai így a dollárárfolyam stabil esésének hírére egyes napokon 5-7 százalékkal zsugorodtak.
A piac tehát viszonylag gyorsan beárazta az árfolyamváltozásból adódó módosulásokat. Kérdés azonban, hogy az ezzel kapcsolatos várakozások miként teljesülnek a következő negyedéves gyorsjelentésekben. Elemzők jelenleg arra számítanak, hogy az euró a közeljövőben az 1,2 dolláros árfolyamszinten stabilizálódik. Ezt támasztja alá a gyenge dollárba nyilatkozatai alapján belenyugodni látszó John Snow amerikai pénzügyminiszter, aki megnyilvánulásaiban az amerikai fizetőeszköz értékvesztésével előállt kedvezőbb exportpozícióra, illetve annak gazdaságélénkítő hatására hívja fel a figyelmet. De a kezdeti háborgások után a status quóba belenyugodni látszanak az eurózóna politikusai is. Az ő érveik elsősorban a behozatal olcsóbbá válását hangsúlyozzák, amely a jelentős nyersanyagimportra szoruló vén kontinens esetében automatikus katalizátorként hathat, és nagyban segítheti a térség gazdaságának talpra állását.
Az árfolyam jövőbeni alakulására nézve azonban bizonytalansági tényező, hogy az eurózóna gazdasága korántsem nyújt megfelelő támaszt az egységes deviza hosszú távú szárnyalásához. Ráadásul az euró keresettségére részleges magyarázatot adó kamattöbblet a várakozások szerint az Európai Központi Bank júniusi ülésén mérséklődhet, így vetve véget a spekulációknak.
A jelenlegi tendencia európai nyerteseiről is érdemes azonban megemlékezni. A távol-keleti és amerikai importtal foglalkozó társaságok mellett például a brit Vodafone árfolyama is kedvezően reagált a fejleményekre. Az eredményadatok mellett a számos euróövezetbeli érdekeltség jövedelmének átváltásából a vártnál kedvezőbb kép rajzolódott ki, így március közepe óta a mobiltársaság árfolyama folyamatosan araszolt felfelé, két és fél hónap alatt 25 százalékot erősödve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.