A januári több mint 8 százalékos emelkedés a múlté, a hazai befektetési alapokban lévő tőke, áprilishoz hasonlóan, ebben a hónapban is valamivel több mint 2 százalékkal bővült. Az év eleje óta közel 23 százalékkal, 1150 milliárd forint felé közelít a vagyon nagysága, s így már bőven teljesült a Bamosz év eleji várakozása, miszerint az idén 20 százalékkal bővül az alapok tőkéje. Januárban még 76 milliárd forinttal nőtt az alapok nettó eszközértéke, az elkövetkező hónapok azonban folyamatos lemorzsolódást hoztak, s májusban mintegy 30 milliárddal gyarapodott a vagyonuk.
A százalékos növekedési ütemet nézve a részvény- és ingatlanalapok állnak az élen. Az utóbbi konstrukció folytatta dinamikus bővülését, vagyona 40 milliárd fölé nőtt, szemben az év eleji 18,4 milliárddal. A részvényalapok 36 milliárdos eszközértéke rekordot jelent, bár ez döntően a papírok áremelkedésével van összefüggésben, ami hozamtáblából is jól látszik, ám úgy tűnik, a befektetőket ez továbbra sem irányította e konstrukciók felé.
Ezzel szemben töretlen a kötvény- és pénzpiaci alapok népszerűsége. A kötvényalapok vagyona valamivel több mint 2 százalékkal a 760 milliárdhoz közelít - ezzel részarányuk 66 százalék körüli -, s az év eleje óta több mint 120 milliárd áramlott ezen konstrukcióba. A második helyen álló pénzpiaci alapok eszközértéke minimális mértékben nőtt májusban az áprilisi visszaesés után, jóllehet év eleje óta így is közel 60 milliárddal gyarapodtak. Az alapokba áramló összegek mérséklődése a csökkenő állampapír-piaci hozamokra is visszavezethető. Míg év elején 15-20 százalékos hozamot mutatott az elmúlt három hónap - éves szintre vetített - teljesítménye, ez jelenleg 10 százalék alatt van, s bár a múltbeli hozam nem jelent garanciát a jövőbenire, az érdeklődők kiindulópontja akaratlanul is ez. (FB)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.