A kárpótlási jegyek árfolyama erőteljesen, közel tíz százalékkal erősödött kedden, s kurzusát nem sok választotta már el az ezer forinttól, amit a piaci szereplők egyhangúlag a Forrás Rt.-részvények cseréjével kapcsolatos aggodalmak elillanásával magyaráztak. Tény, hogy a korábban számos kritikai észrevételt megfogalmazott TEBÉSZ már békülékeny hangnemet ütött meg, mondván, az ÁPV Rt.-vel sikerült elfogadtatniuk észrevételeik egy részét, s jó kompromisszum született. Az érdekvédelmi szervezet korábban három alapelvet tartott fontosnak, így a vagyonelemek valós értékelését, a társaság átlátható működését, illetve, hogy a cégvagyon a működés során ne tűnhessen el. Ezek pedig teljesültek - fogalmazott Dióslaki Gábor elnök, hozzátéve: a Forrás-csere a kis- és nagybefektetőknek egyaránt ajánlható.
Tény, a kárpótlási jegyet birtoklóknak nincs sok választásuk, hogy túladjanak papírjaikon, hiszen a privatizációs szervezet legutóbb is hangsúlyozta: egy kibocsátásra készül, s úgy véli, ez a kínálat mindenki számára megfelelő lehet. (Abban mindegyik fél egyetért, hogy bőven elegendő a piacon lévő jegymennyiség felszívására, bár pontos adatok változatlanul nincsenek arra vonatkozóan, hogy mennyi papír is kóborolhat még szabadlábon.) Csak remélni lehet - mondja Dióslaki -, hogy olyan reklámkampányt sikerül folytatni, ami a dunyhába rejtett jegyeket is előcsalogatja. Bár mint egyesek fogalmaznak, a papíroknak már csak elenyésző hányada van alanyi kárpótoltaknál. Éppen ezért arra is kevés az esély, hogy a jegycserét követően egy nagyobb eladási hullám kezdődjön a Forrás-részvények piacán a tőzsdei bevezetést követően, hiszen a "java még csak most jön". A portfólió egyik jelentősebb pakettjét jelentő cukorgyári részvénycsomag eladása realizálódhat, hiszen egyes piaci hírek szerint a fő tulajdonos Nordzucker meg szeretné venni a paketteket, a kérdés csak az, milyen árfolyamon. A Szolnoki Cukorgyár kisebbségi pakettja 64,13, a Szerencsié 63,99, a Mátra törzsrészvényei 64,09, az elsőbbségi pakettja 64,09 százalékon került a társaságba (ami a bekerülési értéket tekintve mintegy 2,2 milliárdos csomagot jelent), tehát ennél csak magasabb áron válhat meg tőlük a Forrás Rt. Igaz, azt változatlanul homály fedi, hogy a Nordzucker milyen árat fizetett a többségi pakettért.
A Forrás likvid eszközei jelenleg 4-5 milliárd forintra tehetőek, s amennyiben sikerülne túladni a három cukorgyári csomagon, akkor ez milliárdos nagyságrenddel gyarapodhat, nem beszélve a további tervezett tranzakciókról, azaz a többi kisebbségi részesedés, illetve tőzsdei részvény értékesítéséről. (Azt mindenesetre hangsúlyozta a társaság, hogy az Antenna-papírok nem szerepelnek az elsők között értékesítendők listáján.) Kérdés persze, hogy ennek a felhasználását hogyan képzelik. A Forrás idei üzleti tervében 536 millió feletti árbevétellel és 923 milliót meghaladó pénzügyi eredménnyel számol. Előbbihez a pótlólagos forrást a készletben lévő ingatlanok értékesítése, illetve az ingatlanportfólióból származó bérleti díjak eredményezhetik. Az üzemi eredményt a társaság 415 milliós negatívumra tervezi, ám az adózott nyereség 350 millió körül alakulhat, amiből 200 milliót a társaság osztalék formájában kifizetne a tulajdonosoknak. (Az elsőbbségi részvényre minimum 5 százalék lesz az osztalék.)
A Forrás-részvények árfolyamában rejlő növekedési potenciál tehát vonzó lehet, s az alapszabály-módosítások kapcsán a befektetőknek attól sem kell tartaniuk, hogy kilopják a céget - magyarázta Dióslaki. A kisrészvényesek érdekeit szolgálja például, hogy a vezérigazgató csak a jegyzett tőke 5, az igazgatóság csak a 30 százalékáig hozhat döntéseket, emellett a Forrás saját részvényeket csak a könyv szerinti értékük alatt vehet, s a megszerzett papírokat beszerzési áruk alatt nem értékesítheti.
Persze a kisördög nem alszik, s nem kizárt, hogy a jegycserét követően is bőven akad még jegy a piacon. Az ÁPV egyelőre még korainak tartotta arról forgatókönyvet gyártani, hogy mi lenne, ha kevesen jegyeznének - reagált a múlt héten erre a felvetésre Vági Márton, az ÁPV vezérigazgató-helyettese, s továbbra is azt hangsúlyozta: az utolsó jegycserére készülnek. A kárpótlási jegyek júniust követő tőzsdei forgalma azonban árulkodó lehet abban a tekintetben, hogy mennyi papír maradhatott "szabadon". (FB)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.