BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Heti Állampapírpiac

A magyar piacot döntő mértékben határozza meg a német állampapírpiac, a csökkenő spread mellett az erős korreláció oka a növekvő külföldi érdeklődés - hívja fel a figyelmet Barcza György, az ING Bank elemzője. Komoly befolyást gyakorol tehát idehaza a német deflációs veszély és az euróövezet stagnáló gazdasági teljesítménye. Mindezek tudatában jelenleg már be van árazva az Európai Központi Bank újabb kamatcsökkentése is. Júniusra a piac 25, júliusra összesen 35 bázispontnyi kamatvágást valószínűsít, azutánra pedig együttvéve 40 bázispontos eséssel számolnak.

Barcza György szerint a következő hetekben minimális hozamesés még elképzelhető, a következő két hónap távlatában azonban már az emelkedés lehet a meghatározó. Ennek alapvetően három magyarázata van. Egyrészt a nyáron itthon magasabb infláció várható, másrészt pedig a június elején esedékes lengyel népszavazást követően profitrealizálás valószínűsíthető. Harmadrészt az a vélekedés mozgatja az árfolyamokat, hogy minden bizonnyal a soron következő EKB-kamatvágás lesz az utolsó, így a befektetők érezhetően részvénybe menekülhetnek.

A mostani árfolyammozgásban a piaci oldal optimizmusa is kifejezésre jut. A befektetők ugyanis a kedvező piacmozgásokban bízva eladtak, hogy később majd kedvezőbb helyzetben vásárolhassák vissza a kötvényeket. Várakozásaikat azonban a piac nem igazolta, így a múlt hét végén, illetve e hét hétfőjén kénytelenek voltak azt a második piacon felárral viszszavásárolni. A kereslet ilyetén emelkedése pedig a hozamokban is kifejeződésre jutott.

A devizapiacot tekintve elmondható, hogy a forint - akár a térség többi fizetőeszköze - meglehetősen stabil az euróval szemben. Az elemző úgy látja, a lengyel uniós népszavazást megelőzően a zloty némi erősödést mutathat, azt követően azonban a régió egészében esés valószínűsíthető. Az euró-dollár viszonylatban pedig a helykeresés a jellemző. Tapasztalata szerint az új egyensúlyi árfolyam egy-két hónapos árfolyammozgás eredményeként áll elő. Az 1,15 és 1,16 körüli kurzust azonban további dollárgyengülés követheti, így az ING Bank elemzője az 1,20-os árfolyamot sem tartja kizárhatónak. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.