A tavasz hagyományosan a nagyobb átrendeződések időszaka a tőzsdéken. Az előző év értékelése, az eredményfelosztásról szóló döntések, majd pedig az első negyedévről szóló beszámolók - amelyek alapján előrevetíthetők az adott év hátralévő részére vonatkozó kilátások - rendszerint komolyabb árfolyammozgásokat indukálnak. Amilyen rosszul indult az év, olyan jól folytatódott, hiszen az iraki háborút követően fellélegeztek a börzék, s összességében egy optimista nemzetközi tőzsdei hangulat uralkodott el, amelyet az amerikai vállalatok elemzői várakozásokat fölülmúló első háromhavi eredményei is támogattak.
A nemzetközi trend a BÉT-en is éreztette hatását, az év elején szinte pangó börzén márciusban már a forgalom élénkülése volt megfigyelhető, április pedig már a tavaly decemberi pezsgést idézte. A forgalom élénkülése mellett az áralakulásra sem lehetett panasz, a februárban majd 7000 pontig süllyedő részvényindex, némi korrekciókkal tűzdelve, április végére 8000 pont fölé ért, május elején már a múlt év végi 8300 fölötti tartományt is megjárta, azóta 8100-8300 pont között ingadozik.
Az index mozgását, a jelentős koncentrációnak köszönhetően, alapvetően a négy nagy papír áralakulása alakítja. A Matáv február végén valamivel 700 forint fölötti szintről indulva a múlt héten 900 forint fölött is járt. A Mol 4800 alatti március eleji mélységéből 5800 fölé drágult május közepére. Az OTP február végén még 2200 forint alatt forgott, május harmadik hetében pedig már 2500 forintig emelkedett. A Richter ára három hónap alatt 13 ezerről indulva május elejéig megközelítette a 17 ezer forintot. Mind a négy papír esetében megfigyelhető volt, hogy a gyorsjelentések publikálásáig (a jó nemzetközi hangulat és a közzététel előtt álló adatokkal kapcsolatos kedvező várakozások által hajtva) az ár igen meredeken emelkedett. A gyorsjelentések mindegyik részvény esetében a várnál jobb (a Mol, OTP és a Richter vonatkozásában kimagaslóan jó, a Matávnál lényegesen kevésbé romló) adatokról szóltak, amelyet a piac kivétel nélkül eladással, profitrealizálással vett tudomásul. Ennek hatása a nemzetközi piacok átmeneti megtorpanásával, iránykeresésével együtt lényegesen a várakozással fűtött csúcsok alá helyezte az árakat. A Mol 5600, az OTP 2400 forint alá esett, a Richter 15 700 forintig süllyedt, a Matáv a múlt hét közepi 905 forintos csúcs után a hét első napjaiban 870 forint alatt is tartózkodott, bár tény, hogy a telefontársaság esetében az ár jelentős elmozdulásában az osztalékszelvény levágása (részvényenként 18 forintot fizet a cég) is szerepet játszott.
A blue chipek e viszonylag egységes szereplésével szemben jelentős eltérések voltak megfigyelhetőek a kisebb papírok esetében. A Brau, amely az elmúlt egy hónapban - az anyavállalat áttételes felvásárlásával összefüggésben - rakétaszerű áremelkedést produkált a vételi ajánlat lehetőségének bejelentése előtt szűk sávban, 5000 forint körül ingadozott. Nem ily hirtelen, de szintén töretlenül és figyelemre méltóan emelkedett a BorsodChem. A papír február vége óta több mint 80 százalékkal drágult, a jelenlegi 9400 forint körüli ár azonban, úgy tűnik, stabilizálódhat. A kedvező példák között érdemes említeni a Graphisoft áralakulását is, amely alapvetően az általános piaci trendhez simulva emelkedett. Némi visszaesés volt tapasztalható, amikor bejelentették, hogy a részvény elhagyja a frankfurti tőzsdét, a kedvező első negyedévi várakozások azonban ismét tápot adtak az emelkedésnek. A tendenciát tekintve, a piaccal együtt mozgott a Mezőgép is, amit támogatott a cég eredményeinek kedvező alakulása. Nem sikerült viszont ugyanez a NABI-nak, amely tavaly év végén még 3400 forint fölött is forgott. A február közepi 2800 forint körüli szintről ugyan március elejére 3200 forint fölé drágult, de a rossz negyedévről szóló hírek május közepére 2600 forint alá is lenyomták az árat.
Tulajdonosi átrendeződések és gazdálkodási nehézségek befolyásolták az elmúlt év végén a Pannonplast árfolyamát, aminek hatására az év elején ezer forintig csökkent az ára. A tulajdonosi viták rendeződésének lehetősége, majd az április végi közgyűlés megnyugtató lezárulása 1800 forint fölé emelte a papírt, ám az első negyedéves jelentéssel kapcsolatos kedvezőtlen várakozások - amelyeket a publikált adatok igazoltak is - 1500 forint alá kényszerítették a kurzust. A közzétételt követően a papír ismét 1600 forint fölé tornázta magát, s úgy tűnik, a befektetők is elfogadták a cég éves terv teljesítésére vonatkozó ígéreteit.
A megelőző időszakok problémáiból való kilábalás lehetőségének értékelése érhető tetten a Synergon és a TVK áralakulásában, amely papírok február közepe óta jelentős hullámokkal, de tendenciájukat tekintve emelkedtek, igaz, mindkét papír esetében a várakozásokat alátámasztó negyedévi gyorsjelentés publikálását követően megfigyelhető volt a nagy papírokhoz hasonló áresés.
Az Egis esetében az áresést az originális gyógyszertermékének, a deramciclane további tesztelésének leállítása közel a felére vitte le a részvény árfolyamát. A megrázkódtatás után a papír fokozatosan magához tért, május közepére 8000 forint fölött forgott (amelyben a cég viszonylag jó első üzleti fél éve is szerepet játszott), majd ezt követően ismét enyhén e szint alá került.
Érdemes talán még említést tenni a Zalakerámia áralakulásáról, amely az év elején majd 1100 forintig esett. Ezt követően azonban az ár a vételi ajánlat reményében viszonylag gyorsan 1500 forint fölé emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.