BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mától új devizaopciók a budapesti tőzsdén

A mai naptól két újabb derivatív termékkel bővül a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) termékpalettája: a befektetők mostantól euró/forint és dollár/forint opciókra is köthetnek szerződéseket. Az új kontraktusok arra biztosítanak lehetőséget a vásárlók számára, hogy egy meghatározott jövőbeli árfolyamon - az úgynevezett kötésin, vagy lehívásin - és időpontban az említett két devizából eladjanak, vagy vegyenek a szerződésben megállapított mennyiségben. Amennyiben a lejáratkor esedékes piaci árfolyam a kötési árfolyamnál magasabb, a vételi jog tulajdonosa a szerződésben biztosított jogánál fogva az opció lehívásával nyereségre tehet szert, az eladási jogot azonban ilyen esetben lejárni hagyják. Ellentétes relációk esetén az eladási jog tulajdonosa tehet szert profitra.

A BÉT által meghatározott feltételek szerint a termékek európai típusú - azaz csak a szerződés lejártakor lehívható - vételi és eladási jogok lesznek, az egyes kontraktusok mérete pedig 1000 euró mindenkori ellenértékével lesz majd egyenértékű. Az árlépésköz a meghatározott feltételek szerint 10 forint lesz, az egyes sorozatokat pedig úgy alakítják ki, hogy valamennyi tőzsdenapon legyen lehetőség ATM- - azaz az éppen aktuális árfolyammal egyező lehívási árfolyamú -, valamint OTM- és ITM-opciók nyitására is. Szükség esetén a nap végén új sorozatot nyitnak majd.

A lejárati hónapok mindig a legközelebbi márciusra, júniusra, szeptemberre, illetve decemberre esnek. A lejáratkori elszámolóárat a BÉT a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által meghatározott fixing árfolyam alapján határozza majd meg. A tranzakciós díjat kontraktusonként 5 forintban állapították meg.

Az új termékekkel azok a vállalatok, melyek euróban, vagy éppen dollárban meglévő bevételeik, illetve kiadásaik miatt az árfolyamok elmozdulásából eredő kockázatnak vannak kitéve, ezen kitettségüket igen egyszerűen mérsékelhetik. Egy az eurózóna országaiba exportáló cég például attól tartva, hogy a forint jelentős mértékben erősödhet a közeljövőben, euró eladására szóló jogot vásárolhat magának, s így meghatározott díj fizetése ellenében biztosíthatja magát a nem kívánt piaci folyamatok ellen. Amennyiben a kurzus éppen az ellentétes irányba mozdulna el, a cég az ebből eredő potenciális nyereségét is érvényesítheti. A fedezeti funkción túlmenően az opcióknak számos egyéb felhasználási módja is akadhat, többek között arbitrázsügyletek megkötésénél is gyakran felhasználják azokat.

A tőzsde a befektetői kedv növelése érdekében az elmúlt hónapokban több újítást is bevezetett. A devizapiaci kereskedelem volumenének növelése érdekében április elejétől 12 új határidős kontraktus áll a befektetők rendelkezésére. Az ezzel a lépéssel 27 tagúra bővült termékkörben így már svéd, norvég és cseh koronára, valamint zlotyra szóló euró- és dollárkontraktusok, valamint több új forintügylet is megtalálható. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.