Az idén a 2002. üzleti év után húsz társaság közgyűlése döntött osztalékfizetésről, ezek közül a Pannon-Flax és a Kartonpack kivételével tavaly is minden cég megörvendeztette tulajdonosait némi jövedelemmel. Az elmúlt évben - a még ma is a tőzsdei listán szereplő társaságokat tekintve - az osztalékfizetők között szerepelt a Danubius, az OTP, a Pannonplast, a Rába és a Styl is, amelyek részvényenként 47, 27,5, 75, 100, illetve 40 forintot hoztak a részvényeseknek. Az idén némileg másképp alakultak az események, a Pannonplast, a Rába és a Styl gazdálkodási nehézségeivel összefüggésben a kifizetés elmaradása mellett döntött. Az OTP, bár jelentős mértékben, mintegy 20 százalékkal növelte konszolidált adózott eredményét a 2001. évhez képest, akvizíciós tervei miatt arra kérte tulajdonosait, hogy a nyereséget helyezzék eredménytartalékba.
A Danubius 2,296 milliárdos konszolidált adózott eredménye mintegy 1 milliárddal kevesebb a megelőző évinél, ám a társaság elnöke az osztalékjavaslat elmaradását nem is ezzel, hanem a háborús helyzet és az idegenforgalmi recesszió elhúzódása miatti tartalékolással hozta összefüggésbe. Mindkét cég ígéretet tett azonban arra, hogy osztalékpolitikájától távlatilag nem tér el. Ez az OTP esetében az eredmény 30, a Danubiusnál 10 százalékos kifizetése megcélzását jelenti.
A kifizetést mellőző, illetve elnapoló kibocsátókkal szemben kedvező értelemben s jelentős mértékben változtatott viszont osztalékpolitikáján a Matáv, amely számottevő eredménycsökkenése ellenére is több mint hatvan százalékkal, 11-ről 18 forintra emelte a részvényenkénti osztalék mértékét.
A "bármi történik, a hozam mértéke marad" típusú osztalékfizetők között említhető a Mol, a Fevita (Székesfehérvári Hűtőipari Rt.), az IEB, a Pannon-Váltó és a Zwack, s tekintettel arra, hogy a Brau esetében elsőbbségi részvények forognak a piacon, a megelőző évivel azonos összeghez jutnak hozzá a sörgyár részvényesei is. Az eredmény adott hányadának megfelelő kifizetése jellemzi az áramszolgáltatókat és a Richtert is; az előbbiek a nyereség 90 százalékát, a gyógyszercég annak negyedét fizeti ki évről évre tulajdonosainak. Hasonló úton járt tavaly a BorsodChem, a Globus és a BIF is, az előbbi két társaság esetében a nyereség növekedésével, az utóbbinál annak csökkenésével összefüggésben változott a részvényenkénti kifizetés. Igaz, a Globus tulajdonosai az osztalék egy részét csak októberben vehetik majd fel. A kifizetés későbbre tolását választotta a Pannon-Flax is, a részvényesi indítványra elfogadott 40 forintot novemberben vehetik majd fel a tulajdonosok. (A győri cég ezt megelőzően meglehetősen régen, az 1997. üzleti év után fizetett, részvényenként 50 forintos osztalékot.)
A témához kapcsolódva érdemes még egy lényeges kérdésre tömören rámutatni, nevezetesen arra, hogy a részvénypiacon ebben az évben felértékelődött az osztalékfizetés szerepe. Jól mutatja ezt a hagyományosan osztalékrészvényként értékelt áramszolgáltatók osztalékhozamának kiegyenlítődése a tavalyi értékekhez képet. (Az évi osztalékot minden esetben a közgyűlési időszak lezárását követő, májusi első kereskedési nap záróárához viszonyítottuk.) Az adatokból az is jól látszik, hogy miközben az egyéves referenciahozam a tavaly májusi 9 százalék körüli szintről alig 6 százalék fölé csökkent, a részvénypiac hozamelvárása árnyalatnyival inkább emelkedett, mint csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.