BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A BUX egyelőre nem tud kitörni a sávjából

A májusi hónap az erőteljes árfolyam-emelkedésektől volt hangos a nemzetközi börzéken, a tengerentúlon a Dow Jones index 4,4, a Nasdaq közel 9 százalékkal száguldott felfelé, s Európa főbb börzéi is 1-2 százalékkal erősödtek. A Budapesti Értéktőzsde viszont szinte elszakadt a nemzetközi trendtől, a BUX mondhatni stagnált az elmúlt hónapban, ami azért is érdekes, mivel a tőzsdecégek negyedéves gyorsjelentései nem adtak okot aggodalomra. Sőt, a blue chipek a vártnál jobb eredményekkel lepték meg a befektetőket. A határidős piac szereplői pedig május végén már arra eszmélhettek, hogy egy százalék felé közelít a kamattartalom a 2003. decemberi BUX-lejárat esetében.

Unalmasnak tekinthető a májusi hónap abban a tekintetben, hogy viszonylag szűk sávban mozgott mindvégig a prompt és a határidős BUX is, az előbbire a 8100-8400, az utóbbira a 8280-8500 pont között születtek ügyletek - magyarázta Szegedi Attila, a Buda-Cash Brókerház Rt. szakértője. A sávból egyik irányban sem sikerült kitörnie az indexnek, s viszonylag jól látható, hogy amint elérte a határidős BUX a 8500 ellenállási pontot, azonnal komoly eladói nyomás jelent meg a piacon. Az index mozgástere tehát beszűkült, s ennek megfelelően a kamattartalma is - hangsúlyozta Szegedi Attila. Bár átlag feletti forgalmat produkált az elmúlt hónapban a BÉT - a teljességhez hozzátartozik, hogy ebben nem kis szerepet játszottak a Mol-átkötések, mintegy 9 milliárd forint értékben -, a prompt BUX csak csekély erősödéssel tudta átvészelni a májust.

Az oldalazó indexmozgás hátterében zömmel makroadatok húzódnak meg - mutatnak rá a piaci szakértők. Az elmúlt héten például a befektetőknek azzal kellett szembesülniük, hogy szemben a 3,3-3,5 százalékos elemzői várakozásokkal, illetve a 2002. utolsó negyedévi 3,7 százalékkal, az idei első három hónapban mindössze 2,7 százalékkal bővült a hazai GDP. Igaz, a minap közölt államháztartási hiány a vártnál jóval kedvezőbb lett, ám kérdés, hogy ez elegendő-e a hangulatváltáshoz.

Vegyesen teljesítettek a blue chipek is, hiszen bár kedvező negyedéves gyorsjelentések láttak napvilágot, az OTP piacán felerősödött a profitrealizálás, a 2540 forintot nem tudta áttörni a bankpapír kurzusa, a Matáv esetében a 900 forint feletti árszintet teszteli a részvény árfolyama, míg a Mol esetében az 5550, a Richternél a 15 500 forintos ár tűnik komoly ellenállási pontnak. Az oldalazó mozgás az említett részvények határidős jegyzésénél is tetten érhető.

A kamattartalom kitágulására csak abban az esetben lehet számítani, ha a prompt BUX áttöri a 8400 pontos ellenállási szintet, hiszen ez a határidős indexre is rányomja bélyegét. S bár a májusi forgalomnövekedés akár optimizmusra is okot adhatna, a trendváltáshoz, úgy tűnik, további kedvező makroszámokra, a hazai papírok megítélésének javulására van szükség. A Mol esetében a gázüzletág eladása, illetve az ÁPV-pakett piacra kerülése jelenthet bizonytalansági tényezőt, az OTP-nél pedig a lakáshitel-támogatással kapcsolatos jogszabályi változások hatása. Bár egyes vélemények szerint kérdéses, hogy a BÉT a nyári hónapokban is tartani tudja-e a májusban realizált forgalmát, a Buda-Cash elemzője szerint erre minden esély megvan. Az uborkaszezon beköszöntére csekély az esély, a budapesti börze indexe akár a nyáron is - de legkésőbb ősszel - kitörhet a sávjából, s az ellenállási szint áttörésével komoly emelkedési trend valósulhat meg. Egyes piaci vélemények szerint pedig a 9000-es BUX elérése sem tűnhet irreálisnak nyár végére. (FB)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.