BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre növekvő kötvényforgalom a BÉT-en

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) forgalmának több mint 93 százalékát a részvények adják, az ezen felüli részt az állampapírok és egyéb hitelpapírok jelentik. Májusban a börzén alig 25 milliárd forint forgalom bonyolódott ez utóbbi két szekcióban, az áprilisi adatokkal való összevetés pedig igen instabil piacra enged következtetni.

A BÉT korántsem jellemző kereskedési felület, amit a marginálisnak nevezhető forgalmi adatok is mutatnak. Hogy mégis működik, az az árjegyzési kötelezettséggel magyarázható - tájékoztatta a Világgazdaságot Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő elemzője. Az árjegyzési kötelezettséget az elsődleges forgalmazóknak az Állami Követeléskezelő Központtal való szerződése írja elő, ennek értelmében a minimális piaci likviditás céljából mindennap meghatározott időpontban kell lennie meghatározott mennyiségre szóló vételi és eladási ajánlatnak is. Ezáltal transzparens piaci ár alakul ki, amely jó orientáció a piac szereplőinek. Összességében azonban a hazai állampapír-forgalom alig 3-5 százaléka valósul meg a tőzsdén.

A BÉT állampapír-szekciójában májusban 3,1 milliárd forintos forgalom volt, amely 38 százalékkal haladja meg az áprilisi értéket. A legnagyobb üzletszám és összérték az OTP nevéhez fűződik, 8 kontraktus által összesen több mint 1,9 milliárdos forgalmat bonyolított. A piac esetlegességét mutatja, hogy "hónap legnagyobbjának" mutatkozó OTP áprilisban csak kevesebb mint 160 millió forint értékű állampapírügyletet regisztrált. Ekkor az Aegon Magyarország 811 milliós forgalommal vezette a listát. Duronelly Péter úgy látja, hogy a piaci szereplők gyakan csak azért döntenek a BÉT-en való kötések mellett, mert az üzletpolitikájuk előírja. Az általuk megbízott tőzsdetag így egy börzei átkötéssel megjeleníti a forgalmat a BÉT-en, ami a vevőnél dokumentált piaci árként jelentkezik.

A vállalati kötvényeket és jelzálogleveleket jegyző hitelpapír-szekcióban a májusi forgalom kevesebb mint fele az áprilisban mért adatnak. A korábbi 47 milliárdos forgalom azonban a Magyar Külkereskedelmi Bank 137 ügylet mellett megvalósuló 22,3 milliárdos forgalmának volt betudható, e nélkül májusban már csak 22,4 milliárdos összforgalom mutatkozott, az első helyre az elmúlt két hónapban egyaránt hatmilliárd euró feletti forgalmat bonyolító CIB Bank került.

A nagyobb vállalati kötvénykibocsátók, így a Mol és a Matáv mellett már bankok is jelen vannak a kötvénykategóriában, a forgalom pedig érezhető növekedést mutat - fogalmazott Horváth Zsolt. A BÉT vezérigazgatója a jelzáloglevelek tekintetében is folyamatos forgalombővülésről számolt be, az FHB Földhitel- és Jelzálogbank mellett ugyanis az OTP és a HVB is megjelent e körben, ami éves szinten már legalább 150 milliárd forintnyi forgalmat indukál.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.