Szemben a festményárverések "tárgyéhségével", a papírrégiségek piacán az égbolt ma még felhőtlennek látszik. A kínálati oldalt nagyfokú stabilitás jellemzi, bár több szakértő is úgy gondolja: az elkövetkező években hiány támadhat kvalitásos darabokban. A Központi Antikvárium mindenesetre az idén tavasszal soha nem látott minőségű anyaggal lepte meg a gyűjtőket.
Nem telik el úgy év a hazai használtkönyv-piacon, hogy ne indulna útjára legalább két - főként antikváriumok által szervezett - új aukciós kezdeményezés. Az idén tavasszal például nem kevesebb mint 45, a papírrégiségek valamely műfajára specializálódott árverést tartottak Magyarországon.
A meglehetősen széles kínálati oldalon markáns specializálódási folyamatnak lehetünk szemtanúi. Az egyes műfajok aukciós értékesítésének különválasztása mellett egyre hangsúlyosabban érvényesül az a szándék is, hogy a kereskedők - a lassan követhetetlenné váló aukciós programban - az árverésre kerülő anyag kvalitása alapján is különbséget tegyenek a kínálaton belül. Az idén tavasszal immár két budapesti antikvárium bontotta külön anyagát a felhozatal fajsúlyához mérten. A Központi Antikvárium, a Mike és Társa - illetve a Stúdió Antikvárium, mely azonban ebben az évben még nem tartott árverést - egyértelműen a középkategória, valamint a kiemelkedő kvalitású papírrégiségek szétválasztására törekszik. Vizkeleti Péter, a Mike és Társa Antikvárium üzletvezetője lapunknak elmondta, hogy az egyre népszerűbb aukciós értékesítési forma miatt van szükség az árverési anyagok kvalitás szempontjából történő megbontására. Az aukciókat ugyanis nagy részben a kedvező eladási feltételek miatt részesítik előnyben az értékeiktől megválni szándékozók eladók. Míg a polcról történő eladás esetében a hazai antikváriumok az értékesítési ár felét hajlandók csak kifizetni, addig az árverésekre beadott könyvek, metszetek, fotók stb. esetében csupán 15-30 százalékos közvetítői díjat kérnek a beadóktól - mondja a szakember.
Az árverések fokozódó népszerűségének egy másik - a piaci szereplők szempontjából kedvezőtlenebb - sajátossága az, hogy egyre nehezebben prognosztizálható a piacra kerülő művek értéke. Az aukciókon nagyobb sikereket elért darabokból ugyanis sok esetben újabb példányokat dobnak piacra a gyűjtők, márpedig több példány egyidejű megjelenése nagyban rontja az eladás esélyeit. Ilyen munkának számított az utóbbi időben Gracza Györgynek az 1848-49-es szabadságharc történetéről szóló munkája. A korábban 120-150 ezer forint közötti áron megszerezhető műnek újabban több darabja is egy időben bukkant fel a piacon, 60-80 ezer forintra nyomva le ezzel az ötkötetes történelmi munka értékét.
A tavaszi aukciószezon mindenesetre újabb jelentős sikereket hozott a könyvszakmának. A Központi Antikvárium új abszolút rekordja mellett (VG, 2003. június 2., 20. oldal) általában is a kimagasló kvalitású darabok jó eladhatósága jellemezte a piacot. Kevésbé keresték azonban a közepes kategóriájú tételeket a gyűjtők, így komolyan fennáll a kereslet szétszakadásának veszélye. Kovács Imre, a Stúdió Antikvárium vezetője arra is felhívta lapunk figyelmét, hogy a közeljövőben már a kiemelkedő minőségű darabok beszerzése is problémát jelenthet az antikváriumok számára, és ez az üzletág teljesítőképességének jelentős visszaesésével fenyeget.
A gyűjtők a 2003. év első felében inkább az ősnyomtatványok, illetve az RMK (Régi Magyar Könyvtár) ritkaságai közül válogattak, míg a korábban nagy népszerűségnek örvendő kéziratok terén most jóval kevesebb kiemelkedő eredményről számolhattak be a kereskedők. Igaz, e téren a felhozatal is romlott az elmúlt évekhez képest. A gyér kínálat feltehetőleg a kereskedők kivárásos taktikájával magyarázható, ami mögött egy a hazai piacon jól ismert gyűjtő kivonulása és teljes kéziratgyűjteményének értékesítése áll - ez ugyanis az árak eséséhez vezethet.
A kedvelt témakörökről Vizkeleti Péter elmondta: általában két-három évente változnak a keresettebb témakörök helyezései a népszerűségi listákon. Míg néhány évvel ezelőtt a szakács-, valamint az építészeti könyvek iránt volt hatalmas a kereslet, addig ma elsősorban a vadászati és a történelmi tárgyú könyvritkaságokat keresik a gyűjtők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.