Piaci szereplők szerint egyre egyértelműbb: a technológiai cégek száma jóval meghaladja a kereslet által indokolható optimális szintet, így minden esély megvan arra, hogy valódi konszolidációs hullám söpörjön végig a szektoron. Ez a fúziók és felvásárlások számának gyarapodását, a befektetői kedv növekedését jelentené.
Ilyen folyamat kezdeteként értékelhető az Oracle múlt heti, Peoplesoftra tett 5,1 milliárd dolláros ellenséges felvásárlási ajánlata. Érdemes tehát kitérni a felvásárlási ajánlat részleteire annak érdekében, hogy következtetéseket vonhassunk le a további fejleményekkel kapcsolatban.
A Peoplesoft bejelentéskori záróárára, hatszázalékos prémiumot ígérve, 16 dolláros részvényenkénti árat kínált a világ második legnagyobb szoftvercégeként számon tartott Oracle. A cég vezére, Larry Ellison azt is jelezte, hogy folytatni kívánják a Peoplesoft által a közös riválisnak számító JD Edwards (JDE) felvásárlási folyamatát. A Peoplesoftért ugyanis néhány nappal az Oracle-ajánlat előtt 1,7 milliárd dollárt ígért a JDE. Ha a három cég fúziója megvalósul, úgy egy stabil rangsor alakul ki a vállalati szoftverek piacán. A német gyökerű SAP továbbra is közel kétszer akkora piaci részesedést tudhat majd magáénak, mint az Oracle-Peoplesoft-JDE hármasa. A triász vezetői szerint a tevékenységek integrálása lehetőséget ad a szinergiák kihasználására, hiszen az egyes országokban a tevékenység optimalizálhatóvá válik. A Peoplesoft és a JDE árbevétele együttesen 2,8 milliárd dollárt tesz ki, így az Oracle-struktúrához igazításuk több száz milliós többletet hozhat - következtet a Financial Times Deutschland.
A trendfordulóként emlegetett tranzakció legfontosabb mozzanata azonban a hírt követő árfolyammozgás, ez tükrözi ugyanis a legpontosabban a piac értékítéletét, és komoly tanulsággal szolgálhat minden további fúzió és piaci mozgás megítéléséhez.
Az Oracle a piacszerzés, növekedés, illetve a konkurens két társaság "igába hajtásának" hírére először drágulni kezdett, a napot azonban már számottevő, 2,6 százalékos negatívummal zárta. A Peoplesoft-papírokért a befektetők a hír hallatán még 20 százaléknyi felárat is megadtak. Legbeszédesebbnek azonban az SAP megítélése számít: a konkurens erősödése ellenére a befektetők a piac konszolidációját, a bizonytalanságok csökkenését és a változatlanul megmaradó elsőséget tartották többre, így a társaság szinte egy csapásra 8,6 százalékot drágult.
A fúziók és felvásárlások híre általában felkavarja az állóvizet, reménnyel tölti el a befektetőket, és a pozíciók javulásának reményére a kurzusok is meg szoktak lódulni. A CNN Money elemzése szerint azonban idővel gyakran kiderül, hogy a felvásárlás nem a szinergikus hatások kiteljesítése és így a jövedelmezőség javítása miatt született, azt kizárólag az igen pénzigényes piaci harc motiválta. Számos elemző sejti a mostani Oracle-hadművelet mögött is ezt a stratégiát, és ennek a vélekedésnek a kiterjedése járulhatott hozzá az árfolyameséshez, illetve a rivális SAP drágulásához is. Feltételezik ugyanis, hogy Larry Ellison taktikája szerint több millió dolláros költséget is megérhet a piaci pozíció javítása, ha ugyanis a Peoplesoft más, az Oracle-lel hasonló méretű társaság kezébe kerül, az jelentősen rombolná a cég kilátásait. Alapszabály ugyanis, hogy a már felosztott piacon elsőségre csak az számíthat, aki először lép a felvásárlással. Ez képes ugyanis az ambiciózus cégeket az élbolyba emelni, és ez az, amiért a befektetők számára korántsem egyértelmű, hogy a legnagyobb piaci szereplő lesz az, aki hosszú távon a legeredményesebbé válik.
Akár hatékonyságnövelés, akár piacszerzés a felvásárlások motiválója, a Fed adatai szerint a technológiai szektor jelenleg csak kapacitásainak 62,4 százalékán termel, ami önmagában is konszolidációra hívja fel a piac szereplőinek figyelmét. Ez az alacsony kihasználtsági szint ugyanis a jövedelmezőséget is veszélyeztető hatékonyságot tesz csak elérhetővé, amit a részvényesek nyilván rossz szemmel néznek. Nekik a szűkös piaci lehetőségek közepette tipikusan a terjeszkedési szándék kinyilvánítása jelenthet ígéretet. A jövedelmezőség helyreállítása a jelek szerint pedig még meszsze van, hiszen a Fed tanulmánya történelmi távlatokban 80 százalék körüli kihasználtságot mutat a technológiai szektorban, ami a 2000-ben mért csúcspont idején a 90 százalékot is meghaladta.
A helyzet rokonságot mutat a nyolcvanas évek energetikai szektorban lezajlott fejleményeivel. A Texaco, az Exxon, a Mobil és a Royal Dutch, illetve a Shell akkoriban kisebb riválisokban, mint a Marathon, a Conoco, a Cities Service, a Midcon vagy a Getty vettek részesedést. A kezdeti várakozásokkal ellentétben azonban itt is úgy ítélte a piac, hogy a bevásárlást költséges piacszerzés és nem hatékonyságjavítás motiválta. A nagyok árfolyama tehát szignifikánsan esett, a kisebbeké viszont a stabilizálódott viszonyok hírére emelkedni kezdett. Elemzők ugyanakkor óva intenek a túlzott párhuzamok keresésétől. Az olajcégek ugyanis eszközeik révén "kemény tőkével" bírnak, míg a technológiai társaságok márkaismertségi, vevőkapcsolati és szellemi tulajdonjogokban megnyilvánuló vagyontárgyai jóval rugalmasabb piaci megítélés tárgyai, így nagyobb kockázatot is hordoznak. (MDA)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.