BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Internetes részvénykereskedelem

A brókercégek közül elsőként tavaly októberben az Equitas Értékpapír Rt. vette meg a Budapesti Értéktőzsde kapcsolati kiszolgáló (K2) rendszerének használati jogát, ezzel a társaság ügyfelei lényegében közvetlenül vehetnek részt a tőzsdei kereskedésben. A K2 révén ugyanis az interneten keresztül adott megbízásaik azonnal a tőzsdei MMTS-rendszerbe futnak be, azokat nem a brókercég alkalmazottja juttatja el oda. A befektető a megbízást követően másodperceken belül a visszaigazolást is megkapja - természetesen piaci feltételek megadása esetén - megbízása teljesüléséről.

Az Inter-Európa Bank Rt. 2003. június elején élesítette be a K2 rendszerét, amely a tőzsdei ügyletek tekintetében teljesen elektronikus alapú kommunikációt tesz lehetővé a Budapesti Értéktőzsde kereskedési rendszerével. A rendszer előnyeit alapvetően az IEB eBroker online, tőzsdei kereskedési rendszerét használók élvezhetik: felére csökkent az az idő, amely alatt a megbízás teljesül, s a visszaigazolást megkapja az ügyfél. Az előbbi csupán néhány, az utóbbi folyamat pedig hozzávetőleg 10 másodpercig tart - mutatott rá Starcz Ákos, az eBroker projektvezetője. Ez a gyorsaság pedig a tőkepiacot folyamatosan figyelő befektető számára jelentős - tette hozzá. Az IEB részvényforgalmában ráadásul egyre nagyobb súlyt képvisel az internetes forgalom, s az elkövetkező időszakban is dinamikus növekedésre lehet számítani ebben az üzletágban.

Az Erste Befektetési Rt. áprilisban egy szűkebb szegmensben indult el a K2 rendszerével, azaz azt egyelőre csak az Erste Bank fiókhálózatában vezették be - mondta Ráner Géza igazgató. Kimondottan a belső kommunikációt szerették volna felgyorsítani, miután igen jelentős értékpapír-forgalmazói tevékenység zajlik a hálózatban. A brókercég ugyanakkor vizsgálja az internetes kereskedés bevezetésének lehetőségeit is, ám ennek megvalósulása rövid távon egyelőre nem valószínű. A Xetra elindulása - amelynek időpontja a legutóbb publikált elképzelések szerint július 1. - új dimenziókra emelheti a K2-rendszert, hiszen a Deutsche Börse-tagság megszerzését követően megnyílik a jogi-technikai lehetőség arra, hogy a német értékpapírpiaccal is meglegyen az ügyfelek számára a közvetlen elektronikus kapcsolat. Ez persze alapvetően az igényeken múlik, hogy a hazai - durva becslések szerinti - 12-15 ezer körüli internetes ügyfél részéről mekkora kereslet mutatkozik a német részvények felé.

Az Inter-Európa Bank Rt. eBroker online kereskedési rendszerén keresztül jelenleg is ki tudja szolgálni külföldi papírokkal az ügyfelet, aki a Xetra mellett a tengerentúli, New York-i értéktőzsde, a Nasdaq és AMEX kínálatából szemezgethet. Éppen ezért már csak egy lépésnek tűnhet a Xetrával a közvetlen ügyfélkapcsolat kiépítése a 2000-es ügyfélkörrel rendelkező eBroker-üzletág számára, ám az igények felmérése még hátravan - magyarázta Starcz Ákos.

A Xetra bevezetésével párhuzamosan a díjak mérséklését tervezi az eBroker, ám részleteket még nem kívánt közölni Starcz Ákos. Bár egy hazai brókercég is az európai, illetve amerikai online brókerekhez hasonló gyorsasággal tudja teljesíteni az internetes megbízásokat, az nyilvánvalónak tűnik, hogy ár tekintetében nem lesz képes versenyezni tengerentúli társaival, amelyek többmilliós ügyfélállománnyal s jóval öszszetettebb rendszerrel rendelkeznek. A német piac tekintetében azonban a hazai cégek DB-tagsága kompenzálhatja a díjakból adódó különbséget - magyarázta Starcz Ákos.

A Xetra rendszer elindítását követően értelemszerűen az Erste Befektetési Bank is megvizsgálja annak a lehetőségét, hogy a bankfiókokat hogyan tudnák közvetlenül bekapcsolni a német tőzsdei kereskedésbe, ám erről az érdeklődés függvényében döntenek majd - magyarázta Ráner Géza.

A K2-rendszerrel kapcsolatban kedvezőek a befektetői visszajelzések - mondták érdeklődésünkre az Equitasnál, ahol a rendszer bevezetésekor még úgy nyilatkoztak, hogy terveik szerint az idei év elejétől külföldi részvények adásvételére is lehetőséget kínálnak internetes rendszerükön keresztül, ám ez egyelőre nem valósult meg. A budapesti tőzsde Xetra rendszeréhez az első körben nem kapcsolódnak, hiszen ügyfeleik zöme nem a német, hanem az amerikai részvények iránt érdeklődik - magyarázták döntésüket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.