BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét felszálló ágban a biotech?

A 75 meghatározó biotechnológiai cég tőzsdei teljesítményét mérő index az idén közel ötven százalékkal nőtt, egyes cégek ezen belül megduplázták, megtriplázták értéküket. Van, aki az ágazat értékesítéscentrikussá válásával, mások a fundamentumot nélkülöző tőzsdei lufifújással magyarázzák a folyamatot.

A hetvenöt meghatározó biotechnológiai társaság tőzsdei teljesítménye alapján kalkulált Nasdaq Biotech Index (NBI) az idén közel ötven százalékkal emelkedett, amely jócskán meghaladja számos más ágazati index növekményét. A távközlési, banki és hardvergyártó részindexek jellemzően 30 százalék alatti emelkedést tudtak csak felmutatni ugyanezen időszak alatt.

A biotechnológia börzemutatója történelmi időkben, a piaci hurráoptimizmus közepette ugyan már állt 1100 pont közelében is, ám a 2001-es évet követő drámai bizalomvesztés nyomán tavaly júliusra 430 pontos mélypontra zsugorodott. Az elmúlt év második felében ugyan már mutatkoztak a kilábalás jelei, azonban októberre ismét 450 pont volt csak kimutatható. Az idén februárban azonban a technikai elemzőket megörvendeztető, korábban nem látott meredekségű felívelés vette kezdetét, az év második hónapjának elején 480 ponton állt az NBI, jelenleg pedig már a 700 pontos határt ostromolja.

Mi lehet a siker oka? A 75 tagú válogatottban olyan sztárjátékosok kaptak helyet, mint az idén árfolyamát megháromszorozni képes ImClone. A társaság Erbitux nevű készítménye ugyanis rendkívül kedvező eredményeket mutatott a klinikai vizsgálatoknál, a daganatok méretét kevesebb mint felére volt képes csökkenteni a páciensek 23 százalékánál más gyógyszerekkel való kombináció esetén. A piac felvevőkészsége tehát ez ügyben igencsak biztatónak tűnik, így nem csoda, hogy a januárban még 10 dollárért kapható ImClone-részvény ma már 37 dolláros árfolyamon cserél gazdát.

A második legnagyobb biotechnológiai cégként ismert Genentech e hét első felében szintén két számjegyű növekedést mutatott. Bejelentette ugyanis, hogy tanulmányok igazolják: a kísérleti fázisban lévő Avastin nevű készítménye képes meghosszabbítani az előrehaladott fázisú vastagbélrákban szenvedő páciensek életét, mivel meggátolja a daganat vérellátását. Az év elején Genentech-papírt vásároló befektetők elégedetten szemlélhették a monitort, a cég ugyanis ebben az évben összességében 89 százalékkal masírozott felfelé. Igazi ünnepnap azonban május 19-e volt számára, amikor a cég vezetése bejelentette a kísérletek sikerességét, hiszen ez a kereskedés néhány óráján belül 45 százalékot drágított a részvényein.

Szintén a sikeres kísérletek avatták sztárrá a Protein Design Labset. A papír naponta két számjegyű felfelé araszolása az anti-a5B1 jelű antitesttel kapcsolatos kedvező piaci várakozásokkal magyarázható. A Ribapharm ralija viszont a felvásárlási törekvésekkel magyarázható, az INC Pharmacuticals ugyanis bejelentette, hogy 19,9 százalékos részt kíván venni a társaságban, ehhez pedig a múlt heti záróárhoz mérten tízszázalékos prémiumot hajlandó adni.

Az NBI óriáscége, a svájci Amgen szintén visszaigazolja a pozitív mozgást, ha hunyorítva tekintünk másfél éves tőzsdei árfolyamgrafikonjára, enyhe emelkedést látunk magunk előtt. Éves szinten stabilnak tűnő, 200 százalékos növekményt mutat a társaság.

A biotechnológiai szektor sajátja, hogy az itt részt vevő cégek alaptevékenysége a kutatás és fejlesztés. Csak kevés társaság fejlődött odáig, hogy tevékenységét valódi gyógyszergyári működéssé alakítsa. Jelenleg többségüknél még hiányzik a piaccal való közvetlen kapcsolat, az árat így még fokozottabban a várakozások mozgatják, ami elméletileg a volatilitást is növeli. E cégek jövője azonban kétségtelenül az üzleti infra-

struktúra kiépítése kell hogy legyen, amely által a stabil tulajdonosi finanszírozás piaci önfenntartással lesz kiváltható. A márkanevek tudatos építése és a piac felmérése, illetve értékesítési csatornák építése egyre több esetben érhető már tetten.

A fundamentális elemeket szem előtt tartó befektetők azonban még mindig "biotechbuborékról" beszélnek és a durranást várják. Ahogy a napot éjszaka követi, olyan egyértelmű, hogy a buborék vége a durranás - emlékeztet a CNN Money az internetrészvények hasonló kudarcára. A hasonlat azonban nem teljes mértékben helytálló, a mostani szárnyalást ugyanis a várakozások és a fúziók tüzelik. Az pedig tény, hogy egy igazoltan a rákot gyógyítani képes készítmény piaci sikere átütő lehet, és a szűkülő lakossági fogyasztás ellenére is villámgyorsan felfutó eladások mutatkozhatnak. Tény továbbá az is, hogy a gyógyászatban jelen vannak már a befutott nagy gyógyszergyárak, amelyek folyamatosan figyelik a biotechnológiai körből induló kezdeményezéseket, és potenciális vételi ajánlatuk is inspiratívan hat az egész piacra. A háttérben spekulációs és tényleges tranzakciós szándékok egyaránt meghúzódhatnak. A folyamatot jól szemlélteti a fent említett Amgen Tularik fejlesztő cégre tett ajánlata, amely néhány nap alatt 50 százalékkal tornázta fel a részvények árfolyamát. Örök kérdés azonban, hogy a gyógyszeróriások piaci mozgását mennyire a szakmai és mennyire a befektetői szempontok mozgatják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.