A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) a jövő hét végén, június 21-én ünnepelheti újraindulásának 13. évfordulóját. Az első öt évet csendes üzletmenet jellemezte, a piac teljesítménye - méretéből adódóan - még a feltörekvő piacokhoz (emerging market) képest is viszszafogott teljesítményt mutatott. A fejlődés lendületét a privatizáció felgyorsulása adta meg lényegesen, megemelve a kapitalizációt és egyben a forgalmat is. A tőzsde hivatalos részvényindexe, a BUX 1995-2003 között 5,6-szeresére emelkedett, de a növekedés még dollárértékben is közel háromszoros volt. Ez jelentősen meghaladja az európai vezető piacok mutatóit, amelyek erősödése 30-50 százalék között mozgott - áll a tőzsde elmúlt 13 évet bemutató, ez alkalomra összeállított tömör elemzésében.
A tőzsde részvénykapitalizációja 2003. május végére elérte a 3177 milliárdot, ami a GDP 20 százalékát teszi ki, s egyben a régióban az egyik legmagasabb értéknek felel meg. A fejlődés belső okai mellett e dinamikus növekedésben alapvető szerepet játszott a részvénypiacok 90-es évekre jellemző felfutása, a magyar piac iránti érdeklődés erősödése, amelynek hatására a külföldiek részvénytulajdona a teljes állomány 80 százalékáig emelkedett, jelenleg stabilan 70-75 százalék. A Magyarországra irányuló külföldi tőkebefektetések több mint 22 milliárd dollárjából mintegy 10 milliárd a tőzsdén jegyzett részvények vásárlását takarja.
A külföldi befektetők e jelentős szerepe egyben a külföldi tendenciákkal szembeni érzékenység emelkedését is jelentette a hazai piacon. A tőzsde elemzése szerint elsősorban ennek, és nem belső tényezőnek volt köszönhető, hogy 2001-től jelentősen viszszaesett a piac aktivitása.
A nemzetközi tőkepiacokat még ma is az útkeresés jellemzi, bár az utóbbi időszakban talán az optimista hangulat látszik erősödni. A belső viszonyokban azonban egyértelműen kedvező változás mutatkozik. A börze története is azt mutatja, hogy a privatizáció mindig lökést adott a tőzsde fejlődésének - közölte érdeklődésünkre Horváth Zsolt, a BÉT vezérigazgatója -, a miniszterelnök keddi látogatása során megerősítette, hogy a tőzsde a csatlakozást követően ismét a figyelem központjába kerül. A kormányzat a privatizáció során a nyilvánosságot és átláthatóságot biztosító tőzsdei értékesítést helyezi majd előtérbe. Hamarosan sor kerül a Forrás-részvények kárpótlási jegyre cserélésére s ezt követően tőzsdei bevezetésére, és mint az ismeretes, az FHB eladása során is e technikát alkalmazza majd az állam, illetve várhatóan a tőzsdén keresztül értékesítik majd a Mol és az Antenna Hungária Rt. még állami kézben lévő részvénycsomagját is. Emellett azonban - hangsúlyozta Horváth - a BÉT komoly erőfeszítéseket tesz a magáncégek tőzsdére vonzása érdekében is. Ezt célozta a Tőzsdeképes Cégek Klubjának életre hívása, amely az induláskori egy tucattal szemben már több mint 20 tagot számlál. Közülük eddig az RTL Klub, a Wallis-csoport, a Fradi, a az InterCom, a Plusssz-Vitamin, a Revolution, a Stollwerck, a Syntumex mutatkozott be, a következő két társasággal pedig e hónap végén, július elején ismerkedhet meg a nagyközönség. Mint a vezérigazgató érdeklődésünkre válaszolva elmondta: több olyan cég is van a tagok között, amely kedvező piaci hangulat esetén akár egy éven belül is piacra léphet.
Fontos momentumnak tartja Horváth azt is, hogy a kormány támogatásáról biztosította a BÉT-et megtakarításösztönző kampányának véghezvitelében. Az adózási kérdésekről szólva pedig úgy nyilatkozott, alapvetően elégedettek a múlt év végén bevezetett változtatásokkal, nevezetesen az árfolyamnyereség nullaszázalékos adókulcsának megállapításával, illetve azzal, hogy a nem pénzügyi vállalkozások esetén is 50 százalékkal mérsékelték a tőzsdei vállalatok papírjaival folytatott kereskedésből származó nyereség adóját. Az EU-csatlakozáshoz kapcsolódó jogharmonizáció gyakorlatilag megfelelően halad, igaz, ezen a területen a jövőben is lesznek még feladatok - állapította meg Horváth.
A várható fejleményekről szólva a vezérigazgató kijelentette, hogy meghirdetett programjukat az elkövetkező egy-másfél évben megvalósítják, amely lényegében stabilizálja majd a piacot. A fejlődés egy lényeges további eleme lehet, hogy július elején öt vagy hat taggal elindul a kereskedés a Xetrán, azaz az erre szerződött tőzsdetagok közvetlenül a BÉT rendszerén keresztül kereskedhetnek majd a frankfurti piacra bevezetett papírokkal.
A tőzsde az elmúlt három hónapban igen jó adatokat produkált - emelte ki zárásként a vezérigazgató -, a márciusi napi 5,5 milliárd forintos részvényforgalom után áprilisban 7,1, májusban 9,4 milliárdnyi részvényügyletet kötöttek átlagosan az üzletkötők, a június eddig eltelt napjaiban 11-12 milliárd ez az adat. A BÉT teljesítménye alapján az elmúlt hónapokban szinte valamennyi régióbeli piacot megelőzi, s ez a továbbiakban is bizakodásra adhat okot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.