A kelet-európai államok és vállalatok a jövőben egyaránt jelentős kibocsátásokra készülnek a nemzetközi kötvénypiacokon. A bolgár költségvetés például erre az évre félmilliárd dolláros kibocsátást irányoz elő, hasonló értékben kerül a piacra hétéves lejáratú román államkötvény is. Horvátország 25 milliárd jennyi szamurájkötvényt tesz elérhetővé ebben a hónapban. A cégek közül Romániában az Alro, a Hidroelectrica és a Transelectrica, Horvátországban a Podravka, Oroszországban többek között az Aeroflot, az Alrosa, az Avtovaz és számos energetikai óriás vállalat jelentett be egyenként több száz millió dolláros kötvénykibocsátást - derül ki a Reuters hitelezőket, a kibocsátások szervezőit és a piac egyéb szereplőit megkérdező körképéből.
A magyarországi intézményi befektetőknek jellemzően azonban meg van kötve a kezük, befektetéseik elsősorban csak az OECD-tagországokra korlátozódhatnak. Mindamellett elmondható, hogy a hazai befektetőkre kevésbé jellemző a kockázatvállalási készség - hívja fel a figyelmet Forián Szabó Gergely, a CA IB elemzője. A környező országok állami kötvénykibocsátásai egyes esetekben jelentős többletkockázatot hordoznak, legalábbis erre enged következtetni a Moody's hosszú távú külső devizaadósságokra vonatkozó besorolása. Míg Magyarország Csehországgal együtt jelenleg az abszolút csúcsnak számító Aaa mögött A1-gyel az ötödik helyen áll és Lengyelország A2-es minősítése a hatodik helyet képviseli a sorban, addig más környező kelet-európai országok már nem fértek be a tíz legjobb minősítést egybefoglaló úgynevezett "befektetési fokozatba" sem. Számukra a "spekulatív fokozat" maradt, a Bulgária és Oroszország által kiérdemelt Ba2-es besorolás így a teljes rangsor tizenkettedik helyének felel meg. Horvátország Ba3-as megjelölést kapott, ami arra is következtetni enged, hogy déli szomszédunkkal a kötvénypiac szereplői igen kevéssé foglalkoznak a visszafogottabb forgalom miatt. Bár az e havi szamurájkötvény-kibocsátás, valamint az év második felére és a következő év elejére ígért több száz millió dollárnyi kunakötvény piacra dobása már a befektetők számára is komoly volument képvisel. Az igazi piaci érdeklődés általában ezen hitelfelvét szindikált jellege, azaz a kölcsönnyújtók szűk köre miatt nem mutatkozik. Az amúgy B1-es minősítéssel a rangsor 14. helyén álló Románia és a valamivel kedvezőbb pozíciót elfoglaló Bulgária a tapasztalatok szerint azonban már viszonylag likvid piacnak számít. Forián Szabó Gergely szerint legalábbis erre enged következtetni a jegyzések kisebb árkülönbsége.
A hozamok szempontjából iránymutatónak tekinthető például Kijev város polgármesteri hivatalának terve. Az ukrán főváros ugyanis júliusban 105 millió dollár értékben bocsátana ki kötvényeket a Dresdner Kleinwort Wasserstein, a JP Morgan és a UBS Warburg közreműködésével, az ötéves lejáratú kötvény nyolc százalék hozamot ígér. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.