A Pannonplast-részvények árfolyama egy gazdálkodási szempontból kiábrándítóan sikertelen tavalyi évet és a felvásárlási akciókat követően rendeződni látszott az április végi rendes közgyűlés után, amikor is új vezetés került a társaság élére, s Fehér Erzsébet - akkor még elnök-vezérigazgató - a gazdálkodás javulására vonatkozóan is ígéreteket tett. (A cég tervei szerint az idén 35-36 milliárd forintos árbevételt érhetnek el, ami 10-12 százalékkal haladná meg a tavalyit. Az üzemi eredmény 2,7 milliárd forint, az adózás előtti eredmény 2,1 milliárd, a nettó profit pedig 1,5 milliárd forint lenne, ami ez esetben 16 százalékkal haladná meg a múlt évit.) A döntések és bejelentések megítélése vegyesen alakult, de a kedélyek megnyugodtak, az ezt követően publikált első negyedévi igen rossz adatokat a piac egyszerűen tudomásul vette. A hét eseményeiből kiindulva rövid életű volt azonban ez a viszonylagos béke: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) befolyásszerzéssel kapcsolatos vizsgálata s az ennek nyomán a Britton és a Pevdi Kft.-t elmarasztaló, kedden publikált határozat mindenképpen rányomja majd a bélyegét a részvény piaci szereplésére. (A határozat a Britton és a Pevdi befolyásszerzését jogszerűtlennek találta, amivel egyetemben megállapította, hogy e két cég és a Kartonpack a Pannonplast közgyűlésén a felügyelet vizsgálatának eredménye értelmében összehangolt magatartást gyakorolt összesen 23,28 százalékos pakettjük révén, miközben az alapszabály 12,5 százalékban maximálja a szavazati arányt.) Az pedig, hogy az ügyet összefüggésbe hozták a PSZÁF elnökét ért hétfő reggeli támadással, végképp nem segít a helyzeten.
Az eddig megjelent információk semlegesek a Pannoplast áfolyamára, annak ellenére, hogy az elmúlt két napban esés volt megfigyelhető - közölte érdeklődésünkre Makray Péter, az Erste elemzője, véleménye szerint ugyanis fundamentális szempontból semmi nem változott. Más kérdés persze, ha az elkövetkező napokban olyan események történnek, amelyek a társaság üzleti folyamataira lehetnek hatással, ez ugyanis drasztikus mozgást eredményezhet a részvény piacán - tette hozzá Makray. Ilyen eseményként lenne értékelhető, ha megsemmisítésre kerülnek az áprilisi közgyűlés határozatai. (Ez volt az a tulajdonosi összejövetel, amelyen a Britton képviselői bekerültek az igazgatóságba.) Ebben az esetben az új közgyűlési döntések függvényében alakulna papír piaci szereplése.
Rövid távon mindenképpen az árfolyamesés irányába hatnak az események - közölte érdeklődésünkre Míró József, a Cashline Értékpapír Rt. elemzője. A Brittonnak és a Pevdinek a határozat következményeként részesedését elvileg csökkentenie kell egyrészt az idegen forrás bevonásával összefüggésben, másrészt pedig azért is, mert a 12,5 százalékos szavazati korlát miatt irracionális annak tartása. Ez persze nem azonnal fog megtörténni (a Britton például az eddig megjelent információk alapján meg fogja támadni a döntéseket), de a részvénypakett esetleges piacra kerülése mindenképpen nyomást gyakorol az árfolyamra. Az áresés irányába hat a bizonytalan helyzetből eredő jelentősen megnövekedett kockázat is - tette hozzá a szakértő.
A lejtmenet alja azonban egyelőre nem látható - közölte Míró, hozzátéve: fundamentális oldalról a cég papírjai jelenleg olcsók. A társaság eszközeinek értéke fölötte van a jelenlegi árnak, s az eredmények alapján is - az elmúlt időszakok kedvezőtlen fejleményei ellenére - alulértékelt a papír. Ezt persze - emelte ki Míró - megváltoztathatja, ha olyan események történnek, amelyek a cég perspektíváját lényegesen módosítják. A Cashline elemzőjének véleménye szerint az igazán erőteljes mozgás akkor indul majd be, ha az első - szerinte rövid időn belül várható - üggyel kapcsolatos állásfoglalások napvilágra kerülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.