BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Röviden

Szecessziós sikerek a Dorotheumnál

Jóval a várakozások felett, 60 ezer euróért kelt el a Dorotheum május végi árverésén a bécsi szecesszió neves mestere, Josef Hoffmann által tervezett és a Wiener Werkstaette által kivitelezett négyzet alakú, ötször öt centiméteres, féldrágakövekkel és növényi ornamentikával díszített bross. Franz Hofstaetternek az 1900-as párizsi világkiállításra tervezett vázája a becsült érték háromszorosáért, 31 700 euróért talált új gazdára, Josef Hoffmann 1910-ben tervezett ezüst kaviároscsészéjéért pedig 24 ezer eurót fizetett egy gyűjtő. A bécsi árverezőház egy hetes aukciósorozatán a modern festmények között a múlt századfordulón alkotó svájci művész, Felix Vallotton fésülködő nőt ábrázoló vászna bizonyult a legdrágábbnak: 177 ezer eurónál koppant a kalapács. (VG)



A világ legdrágább fotója

Nem kevesebb mint 565 250 fontért (mintegy 790 ezer euró) ütötték le a Christie's londoni árverésén azt az 1842-ben készült daguerrotípiát, amely az athéni Akropoliszon álló Zeusz-templom romjait ábrázolja. A francia utazó, művész és művészettörténész, Joseph-Philibert Girault de Prangey által készített felvétel ezzel a nemzetközi műkereskedelemben valaha eladott legdrágább fotónak bizonyult. Prangey 84 alkotása öszszesen 3,8 millió fontért kelt el a május végi árverésen (a csúcstartó tétel mellett több darab leütési ára is megközelítette a 400 ezer fontot), így az eddig jórészt ismeretlen korai fotográfus egy csapásra piaci "nagyágyúvá" vált. (VG)



Fúzió Nagy-Britanniában

Egyesült Nagy-Britannia két vezető internetes műkereskedelmi cége, a Britart és az Eyestorm. Utóbbi vállalkozás - amely magasan jegyzett kortárs alkotók grafikáit forgalmazta a világhálón - tavaly csődbe jutott, mintegy 18 millió fontos adósságot hagyva maga mögött. Eszközeit akkor a két alapító visszavásárolta, és Whiteground nevű új cégük most egyesült a korábbi vetélytárssal, a Britarttal. Az új cég kortárs művészek egyedi alkotásait, sokszorosított grafikáit és fotóit fogja árulni a legalacsonyabb (5 fontos) árkategóriától több tízezer fontos szintig. Az online forgalmazás mellett három galériájukban (Londonban, New Yorkban és Newcastle-ban) is megvásárolhatóak lesznek az alkotások. (The Art Newspaper)



Egyiptomi szarkofág 1,2 millió euróért

Egy telefonon licitáló gyűjtő 883 750 fontért (1,23 millió euró) szerzett meg a Christie'snél egy egyiptomi fa szarkofágot, amelyet a szakértők előzetesen mindössze 50 ezer fontra taksáltak. Az Újbirodalom korából, Kr. előtt 1000 körülről származó antikvitás legutóbb 2000 októberében szerepelt aukción (a Sotheby'snél): akkor 141 600 német márkáért vásárolta meg egy francia kereskedő. (Handelsblatt)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.