Gyenge impresszionistakínálat
A tavaszi New York-i impresszionista- és modern művészeti aukciók viszonylag rossz eredményei (VG, 2003. május 19., 24. oldal) után az e héten sorra kerülő londoni árverések is kevés valódi csemegét ígérnek a gyűjtőknek. A Sotheby's, illetve a Christie's hét eleji presztízsaukcióin csupán 46, illetve 35 mű kerül kalapács alá, és ezek között is tíz alatt van az igazi "nagyágyúk" száma. A Christie'snél Vincent van Gogh három vásznára lehet licitálni, ám a 3 millió fontról induló alkotások egyike sem tartozik a mester leginkább keresett művei közé. A szürrealisták közül René Magritte, Paul Delvaux és Max Ernst képei szerepelnek a kínálatban, a századforduló művészetét pedig többek között Gustav Klimt egy 1903-as vászna képviseli. A Sotheby's Paul Gauguin A jelenség című késői, 1902-es alkotásától 7-9 millió fontot vár, és közel ennyit hozhat Egon Schiele 1916-os Krumaui tájképe is, amely egy restitúciós ügy lezárulásának köszönhetően kerül a piacra. (Handelsblatt)
Kelendőek voltak Lagerfeld bútorai
Rendkívüli sikert hozott Karl Lagerfeld art deco bútorgyűjteményének nemrég, Párizsban tartott árverése. A Sotheby's aukcióján a 250 tétel kilenctizede elkelt, összesen több mint 7 millió euróért. Az érdeklődésre jellemző, hogy a tíz legértékesebb darab mindegyike a várakozásokat meghaladó leütési árat ért el. Jean-Michel Frank két "diabolo" asztala összesen majdnem 400 ezer euróért kelt el, míg előzetesen csak 60 ezerre becsülték darabját a szakértők. Ugyanezen tervező két karosszéke a 30-50 ezres várakozással szemben 238 ezer euróért cserélt gazdát, Eileen Gray konzolasztaláért pedig a becsült érték kétszeresét - 326 ezer eurót -adta meg új tulajdonosa. A neves divattervező időről időre piacra dobja műgyűjteménye valamely részét: 1975-ben egy sor Ruhlmann-bútortól, 1991-ben a Memphis csoport által készített posztmodern bútoroktól és iparművészeti tárgyaktól, tavaly pedig az 1940-es évekből származó képzőművészeti alkotásoktól vált meg Karl Lagerfeld. (The Art Newspaper)
Van Gogh-részvények
Egyenként 75 dollárért vásárolhatók meg azok a részvények, amelyek segítségével Vincent van Gogh egyik utolsó festménye visszakerülhet a festő öngyilkossága helyszínére, a Párizstól 20 kilométerre északra található auvers-sur-oise-i fogadóba. A fogadó tulajdonosa, Dominique Janssens abban bízik, hogy sikerül eladnia azt a több százezer részvényt, amelynek révén összejöhet a jelenleg egy svájci magángyűjteményben őrzött, virágos mezőt ábrázoló vászon 27 millió dolláros vételára. A tervek szerint Van Gogh egykori szobája falán függne a kép, amelyet a részvényesek egy webkamera segítségével bármikor megtekinthetnének. (The Art Newspaper)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.