Több ponton is a részvényesek jogainak erősítését pártolja az amerikai tőkepiaci felügyelet (SEC). Az intézkedések jelentős része Európában már régóta ismert, az amerikai piacon való meghonosításukat azonban csak a közelmúlt nagyvállalati botrányai nyomán látták indokoltnak. A SEC a New York Stock Exchange-dzsel (NYSE), illetve a Nasdaq-kal közösen kidolgozott szabályrendszere például részvényesi jóváhagyáshoz köti a tőzsdetársaságok vezetői és munkavállalói részvényjuttatásait, de a kisbefektetők, nyugdíjalapok és szakszervezetek kérésének engedve szabályba kívánja foglalni a részvényesek igazgatósági tagválasztási jogát. Jelenleg ugyanis a tengerentúlon a részvényopciókról az igazgatóság dönt, annak tagjait pedig egy külön erre a célra felállított testület választja.
A SEC által tegnap elfogadott szabályozás egészen pontosan "a kompenzációs tervek lényegi változtatásának" esetére írja elő a közvetlen tulajdonosi kontrollt, ami azért bőven szolgáltat kiskapukat - tudósít a Financial Times Deutschland. A SEC álláspontja szerint a kivételek az életszerűséget és az alkalmazhatóságot hivatottak szolgálni, a végső cél ugyanis az, hogy az Enron-eset kapcsán tapasztalt visszaélések - azaz például egy vállalat csődbe menetelét követően a menedzsment vagyonkimentése - kiküszöbölhetőek legyenek.
A tőzsdefelügyelet által támogatott börzeszabályozás a közvetlen kontroll alól kivonja a vállalati dolgozók széles körére érvényes érdekeltségszerzési programokat, valamint a független külföldi leányvállalatok ösztönzőrendszerének kialakítását. Szintén mentesül a fokozott ellenőrzés alól az újonnan belépő vezetőknek adott ösztönzőcsomag, illetve a fúziók és felvásárlások nyomán eszközölt változtatások, de nem kell közvetlenül számot adni a tulajdonosoknak a vállalati részvény-visszavásárlások és a minden részvényest megillető opciós jogok kapcsán sem. A szabályok ugyanakkor kötelezik a vállalatvezetést, hogy ezen mentesített eseteket is hozzák a felügyelőbizottság, illetve az igazgatóság tudtára.
Az igazgatósági tagok közvetlen választhatóságát célzó SEC-lépéseket ugyanakkor élénken kifogásolják az amerikai nagyvállalatok, a Pfizer és Intel Financial Times által idézett véleménye szerint a változtatás véghezvitele esetén a jelöltválasztásnál háttérbe kerülnének a szakmai szempon-tok, és az újságokban megjelent hírek lennének az elsődleges véleményformálók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.