BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiugró második negyedév

Amilyen rosszul indult az év a nemzetközi értéktőzsdéken, olyan jól folytatódott. Az április-júniusi teljesítmény a legtöbb börzén évek óta nem látott szintet ért el, s bár többek szerint a hosszhangulat nem marad töretlen rövid távon, az idei év mindenképpen megakaszthatja az elmúlt évek lejtmenetét.

Az elmúlt évek legjobb negyedévét zárták hétfőn a nemzetközi tőzsdék. Az amerikai S&P 500 mutató négy és fél éve nem látott a mostanihoz hasonló három hónapot: közel 15 százalékot erősödött, a Dow Jones pedig 12,4, a Nasdaq 21 százalékkal vágtatott felfelé. Az utóbbi két mutató 2001 utolsó negyedéve óta nem könyvelhetett el ilyen jó időszakot. Az öreg kontinens főbb börzéinek sincs okuk a szégyenre, sőt, a frankfurti DAX közel 33 százalékos megugrásával lekörözte tengerentúli társait is. A francia CAC-40 mutató mintegy 18, a londoni FTSE 100 index pedig 13 százalékos erősödéssel követi a német indikátort.

A közép-európai régiót nézve már vegyes a kép, hiszen míg a moszkvai tőzsdeindex mintegy 40 százalékot javult, addig a lengyel mutatónak 14, a prágainak 8, a budapestinek 5 százalékos erősödéssel kellett beérnie. Az MSCI Asia Pacific Free Index 14 százalékkal emelkedett az utóbbi három hónapban, ami 1999 vége óta a legjobb teljesítménynek számít. A japán papírok nélkül számított index növekedése még kedvezőbb, hiszen így az emelkedés mértéke 17 százalék. Srí Lankában 42 százalékos emelkedést regisztráltak, de Thaiföld, Dél-Korea, Indonézia és Pakisztán indexeinek április-júniusi növekedése is meghaladta a 25 százalékot. Mivel a térség országainak legfőbb kereskedelmi partnere az Egyesült Államok, az elmúlt három hónap indexemelkedését részben az amerikai kereslet növekedésébe vetett hit eredményezte.

A második negyedévi emelkedéseket látván persze a felmerül a kérdés: meddig folytatódhat a hossz? E jogos felvetés ellenére a tengerentúli befektetők elégedetten dörzsölhetik markukat, hiszen ezzel ismét a statisztikák rejtelmeiben elmerülőknek lehet igazuk. Igaz ugyan, hogy rosszul indult az év, s az esetek több mint kétharmadában az amerikai tőzsdék januári teljesítménye előre jelzi az egész év trendjét, ám az az állítás is megállja a helyét, hogy három év folyamatos csökkenésre eddig összesen háromszor volt példa a tengerentúli piacok több mint évszázados történetében, legutóbb 2000- 2002 között. Ezt megelőzően erre 1939-41 között került sor, melyet 1942-ben közel 20 százalékos emelkedés követett, majd pedig öt év alatt megduplázódódott az S&P 500. Az 1929-31-es időszak lejtmenete után 1932-ben még nem volt fellendülés, ám a következő év már 50 százalékos gyarapodást hozott.

Az idei év első hat hónapjában mind a részvény-, mind a kötvénypiacon erőteljes növekedés volt tapasztalható a tengerentúlon, ami kezdődött az iraki háborúval, majd a Fehér Ház adócsökkentési intézkedéseinek keresztülvitelével, s folytatódott a Fed kamatvágásával. Kérdéses az is, mennyire drágultak meg a részvények az elmúlt hónapok erőteljes árfolyam-emelkedése nyomán? A Nasdaqnak mindenesetre 23 százalékot kellene erősödnie a második fél évben a 2003 első hat hónapjában realizált 21,7 százalékot követően, hogy elérje a 2000. évi szintjét. Ameddig a technológiai társaságok relatíve jó eredményekről adnak számot, addig a Nasdaq számára van hely a további erősödésnek, hiszen számos befektető vár arra, hogy beszálljon - mutatnak rá a piaci szakértők a Cnnfn-nek. Éves szinten mindenesetre a technológiai részvények produkálták a legnagyobb növekedést, miután a gazdaság élénkülésébe vetett hit szerint jó esély van az információs technológiai kiadások emelkedésére. A piaci elemzők nem csekély várakozásokat fűznek a technológiai szektorhoz az év második felében is: a First Call elemzői várakozásai szerint a harmadik negyedévben 54 százalékkal javulnának az ágazat eredményei az előző év hasonló időszakához képest, míg az év utolsó három hónapjában 26 százalékos eredményjavulásra van kilátás.

Az egyetlen bizonytalan pontot a gazdaság alakulása jelenti, hiszen kétséges, a javulás üteme elegendő lesz-e a technológiai részvények árfolyamának megtartásához. Az S&P technológiai szektor indexe jelenleg 32,5-es P/E mutatót jelez, s egyesek már túlértékeltségről beszélnek. Más vélemények szerint azonban a részvények árfolyam-emelkedését nem is inkább fundamentális tényezők idézik elő, hanem inkább technikaiak, azaz a határidős eladási pozíciók fedezése (a pozíciók júniusban rekordot döntöttek). Az első hat hónap legnagyobb árfolyam-emelkedéseit sem éppen a legjobb fundamentumokkal rendelkező társaságok könyvelhették el, hanem éppen azok, akik a mélypontjukról pattantak fel. Ide sorolható az Avaya, a Corning, a PMC-Sierre és a Lucent Technologies. Éppen ezért egyes vélemények szerint a technológiai szektorra még egy 20-30 százalékos esés vár, mielőtt végleg eljönne a fellendülés időszaka. Más prognózisok szerint kisebb ingadozásokkal telik el a nyár, majd egy kisebb lejtmenetet követően erősödés várható év végéig, ám az évet az idei csúcsuk alatt fejezik be. Az mindenesetre minden elemző előrejelzésében szerepel, hogy az elmúlt három év tendenciája megtörik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.