BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trendforduló jelei a dollárpiacon

Sokan és sokszor megjósolták már az elmúlt év során az euró dollárral szembeni sikertörténetének befejezését, de ezek a vélemények eddig talán egyszer sem álltak olyan közel a megvalósulás lehetőségéhez, mint napjainkban. A dollár az elmúlt két hétben jelentős mértékben lefaragott az ez idő alatt felhalmozott hátrányából, csak júniusban 2,8 százalékot sikerült erősödnie az európai fizetőeszközzel szemben. Éves szinten a lemaradása azonban még így is tetemes, 8,8 százalékos maradt.

A dollárpártiak érvelésében a tengerentúli gazdaság teljesítőképességének előnye az eurózónához képest eddig is kulcsszerepet játszott. A mélyponton lévő amerikai gazdasági bizalom, illetve az ország magas fizetési mérleghiánya azonban mindeddig a zöldhasú tartós leértékelődésével fenyegetett, így a befektetők az ország pénz- és tőkepiacait sokáig messze elkerülték. Ma már ugyanakkor úgy tűnik, hogy a vállalatok ismét magukra találhatnak, a részvényárfolyamokkal szemben a várakozás a pozitív tartományba fordult. A folyamatot nagymértékben segítette az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed is, amely mind kamatcsökkentési lépéseivel, mind pedig jól eltalált kommünikéivel a bizalom visszaállítását támogatta. A befektetési eszközök iránti kereslet növekedése pedig a dollár árfolyamára is kedvező hatást gyakorol.

Az eurózóna ezzel szemben továbbra is gyengélkedik, az elemzőintézetek még az elmúlt hetekben is növekedési előrejelzéseik visszavételéről beszéltek. A fundamentumok szerepe a befektetési döntéshozatalban pedig egyre inkább növekvő.

Ma már tehát mind többen várják azt, hogy az eddigi, az eurónak kedvező árfolyamtrend hamarosan véglegesen megfordulhat. Az elképzelést a fundamentális elemzésen túlmenően a sokak szemében kétes értékűnek számító technikai megközelítés is alátámasztja. Az euró ugyanis május 27-e után június 16-án is elérte történelmi, 1,1935 dolláros csúcsát. A chartista hagyomány szerint a kétpúpú árfolyampálya a második csúcspont elérését követően lefelé mutató árfolyamtrendet sejtet. Ebben persze lehet kételkedni, annyi azonban bizonyos, hogy a kétdolláros átváltási arányt közelítő árfolyamérték után nem sokkal az euró ma már csak 1,145 dollár körüli értékkel bír. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.