BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Borultak az előrejelzések - meglepte a piacot a Monetáris Tanács

A jegybank hónapok óta ugyanazzal a problémával küszködik, a nemzetközi piacok felől inflációs nyomás érkezik, miközben a magyar gazdaság kereslethiányos, és a potenciális növekedési ütem alatt bővül - mondta el Simor András, a jegybank elnöke, a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón.

Az elnök azt is hozzátette, hogy a magyar gazdaság nem szokott hozzá, hogy alacsony inflációs környezetben működjön, így nehéz lehet elfogadni a MNB elkötelezetségét a pénzromlás ütemének leszorítása érdekében folytatott harcban.

Simor szerint a monetáris tanácstagok elmúlt hetekben tett kijelentései, illetve a májusi komentárban megfogalmazottak sem állnak ellentétben az MNB mai döntésével. Ugyanis az utolsó kamatdöntés óta az MNB azt hangsúlyozza, hogy szükséges szigorú monetáris kondíciókat fenntartani, és a jelenlegiek - nem utolsó sorban a forint erősödése miatt - azoknak tekinthetőek. Továbbá a monetáris tanács megítélése szerint az elmúlt hónapban kiadott makroadatokból  nem olvasható ki egyértelműen, hogy az infláció letért volna az utolsó, májusi jegybanki előrejelzésben felvázolt pályáról.

A kamatpálya további alakulásában döntő szerepet az augusztusi inflációs jelentés játszhat, de természetesen a nemzetközi piacról érkező híreket is figyelembe veszi az MNB. Például hatással lehet a hazai kamatra az Európai Központi Bank esetleges szigorítása, illetve az eurózónában  mért inflációs szint változása is.

"Meglepte a piacot a Jegybank. A piaci várakozás ellenére az MNB a mai kamatdöntésen 8,5 százalékos szinten hagyta az irányadó kamatot. A legutóbbi, a várakozásoknál rosszabb inflációs és béradatok tükrében, az inflációs kockázatokat hangsúlyozó jegybanki nyilatkozatok mellett a Monetáris Tanács döntése mindenképpen meglepetés. A monetáris kondíciók változatlanul hagyását jelentősen elősegíthette a folyamatos forint erősödése, az EUR/HUF árfolyam a múlt héten a 240-es szint alá ért, melyre 2003 óta nem volt példa. A jegybank korábban már utalt arra, hogy a monetáris kondíciók szigorúságánál együtt nézi az árfolyam és kamatszint alakulását, így a döntéshozók úgy gondolhatták, hogy a forint erősödése elegendő szigorítást jelent az inflációs kockázatokkal szemben. Az alapkamat szinten tartása ellenére az alapkamat növelési ciklusnak nincs vége. A mostani döntés azonban jó lehet arra, hogy hűtse a kamatemelési várakozásokat, és egyúttal lehetőséget adjon a jegybanknak arra, hogy az eddigi szigorítások és az erősebb forint hatását mérlegelje" - mondta el Bebesy Dániel, a Budapest alapkezelő zrt. portfoliomenedzsere.

A forintot devizapiaci menetelését mindenesetre megállítota a jegybank váratlan döntése - az euró jegyzések először 240 forint fölé emelkedtek, majd 239,5 egységes váltási szint környékén hullámoztak, szemben a délelőtt elért 238,2-es szinttel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.