Ennek egyik oka, hogy – a májusi alapkamat-emelés dacára – a hónap során mérséklődtek a háztartásoknak nyújtott forintalapú kölcsönök kamatai. A folyószámlahitelek kamata a hét éve vezetett statisztikában rekordnak számító áprilisi 22,66-ról 22,64 százalékra csökkent, de a fogyasztási hitelek is olcsóbbak lettek.
Az euróhitel- és euróbetét-kamatok közötti különbség is fogyott a hazai bankoknál. A háztartásoknál a kamatmarzs tavaly október óta a legalacsonyabb szintre, 4,49 százalékpontra mérséklődött májusban. A lakosság azonban a hitelintézetek látszólagos bőkezűségéből nem sokat profitált. A kamatmarzs csökkenését ugyanis főleg az euróalapú fogyasztási hitelek kamatának viszonylag nagy mértékű, 24 bázispontos mérséklődése okozta, ilyen kölcsönből azonban mindössze 0,8 milliárd forintnyit vettek föl a háztartások. Többeknek fájt, hogy az euróbetét-kamatok is lejjebb mentek három bázisponttal, 4,07 százalékra, a közös fizetőeszközből ugyanis a hónapban 180 milliárd forintnyit kötött le a lakosság.
Az emelkedő banki forrásköltségek a svájcifrank-alapú fogyasztási hitelek kamatában is kezdenek látszani. Az alpesi devizában felvett ilyen típusú kölcsönök kamata 23 bázisponttal, 7,23-ra, hitelköltség-mutatója 36 bázisponttal, 10,27 százalékra nőtt. A lakáscélú kölcsönöket az élesedő piaci verseny miatt úgy tűnik, egyelőre elkerülte a drasztikus drágulás: évesített kamatlábuk májusban mindössze két bázisponttal, 4,69-re emelkedett, hitelköltség-mutatójuk eközben az akcióknak köszönhetően 11 bázisponttal, 6,71 százalékra csökkent.
További részletek itt olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.