BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az olajáresés hatása: csökkenhet az infláció, eshetnek az alapkamatok

Mostanság recessziós és inflációs félelmek egyszerre vannak jelen a piaci szereplők gondolkodásában. Az olaj- és nyersanyagárak történelmi csúcsról tapasztalt hirtelen visszaesése az inflációs várakozások mérséklődésében segíthet, mely valamelyest kedvezőbb helyzetbe hozhatja a jegybankokat, így a korábban vártnál hosszabb ideig maradhatnak fenn az alacsony (vagy alacsonyabb) kamatszintek.

A munkaerőpiac helyzete, a fogyasztási hajlandóság és a gazdaság teljesítőképessége még bizonytalan ideig gyenge maradhat az Egyesült Államokban, miközben a lassulás jelei elérték az euró-zónát is - foglalta össze Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere a világgazdasági kilátásokat.

További kockázatokat jelent, hogy a világgazdaság növekedésében évek óta húzószerepet betöltő, domináns feltörekvő országokkal kapcsolatban nem jelezhető előre kellő biztonsággal, hogy a korábbi években tapasztalt robbanásszerű növekedési dinamikát mennyire vetik majd vissza a globális szinten immár jól látható problémák - tette hozzá a szakértő.

Az olaj- és a fontosabb nyersanyagok piacán – akárcsak egyes részvényekén vagy részvénypiacokén – a fundamentális tényezők mellett roppant nagy a szerepe spekulációs és likviditási szempontoknak egyaránt. E stratégiailag fontos termékek jelentik a gazdasági növekedés alapanyagait és motorját, mégis mind rövid, mind hosszabb távon óriási a bizonytalanság jövőjükkel kapcsolatban. Elemzői becslések a világ kitermelési szempontból legdrágábbnak tartott mezőin tavaly még 60, jelenleg már 75 dollár feletti átlagos határköltséggel számolnak egy hordó olaj kitermelésére vetítve.

Mivel a rövidtávú trend egyelőre kedvezőtlen és a piaci mozgásokban gyakran lehet technikai alapú túllövésekkel (overshooting) számolni, egyáltalán nem zárható ki, hogy a második félévben akár 80-90 dolláros szinteken is történnek majd olajjegyzések. Ugyanakkor a piaci szereplőkben talán még nem tudatosult teljesen, hogy az olcsó olaj korszaka egészen addig biztosan lezárult, míg nem sikerül minden szempontból megfelelő helyettesítő termékkel vagy termékekkel ellátni a világ lakosságát - hívja fel a figyelmet Pallag Róbert. Az MNB inflációs modelljének egyik legfontosabb bemeneti paramétere az olajár. A jegybank legutóbbi jelentésében 20 ezer forint feletti átlagos olajárral számolt, míg a fekete arany ára az utóbbi közel két hónapban 18 ezer forint közelébe süllyedt vissza. Ha tehát az árfolyam ezen a mintegy 10 százalékkal alacsonyabb szinten stabilizálódna, esetleg tovább esne, az mindenképp a kamatcsökkentés irányába tolhatja a Monetáris Tanács gondolkodását.

Hüvelykujjszabály alapján ugyanis egy említett mértékű mérséklődés az olajárakban mintegy 0,3 százalékponttal csökkentheti az inflációt, amelynek alakulása már a magasabb olajárakkal számolva is biztatóbb képet mutatott. Természetesen azért fontos megjegyezni, hogy az olajár bár igen lényeges, de nem az egyetlen tényező, amit egy kamatdöntés során mérlegelni kell. Fontos lehet természetesen az is, hogy az EKB változtat-e, s ha igen, akkor mikor az irányadó kamatán. A legutóbbi kamatdöntés során nem változott a 4,25 százalékos szint, és a jegybankelnök, Jean-Claude Trichet továbbra is az inflációs veszélyt említette nagyobb "ellenségként", szemben a szintén küszöbön álló recessziós veszéllyel. Pontosan azért, mert az EU konjunktúramutatói a gazdaság egyre rosszabb és rosszabb állapotáról számolnak be, úgy véljük, hogy ha változik az alapkamat Európában, akkor az csökkentés lesz, ám erre leghamarabb csak a jövő év második negyedéve körül kerül sor, ekkorra számítunk arra, hogy az inflációs nyomás valamelyest mérséklődhet - hangsúlyozza az elemző.

Az olaj esetében a világpiaci kínálat fontos részét politikai szempontból nem kellően stabil országok birtokolják, melyek nyilvánvalóan az árak trendszerű emelkedésében érdekeltek, és kevésbé foglalkoznak a világgazdasági hatásokkal. Noha Irán és Venezuela deklaráltan 100 dollár felett szeretné látni a fekete arany árfolyamát, a kitermelés szempontjából meghatározó, 13 nemzetet tömörítő OPEC tagországai között éles véleménykülönbségekkel kell számolniuk. Jelenleg egyes tagországok, közöttük Szaúd-Arábia a meghatározott kvótáknál több nyersolajat hoz a felszínre, így az eredetileg vállalt kvótákhoz történő visszatérés bejelentése lehet valószínű lépés, semmint ezen kitermelési plafonok leszállítása.

Az olajárak esése leginkább az alapvetően kutatás-kitermelés (upstream) fókusszal rendelkező társaságok profitkilátásait befolyásolja negatívan, ugyanakkor a tágabb régió meghatározó cégeinek (kiemelten az orosz Lukoil vagy az osztrák OMV) részvényei jelenleg alacsonyabb árfolyamon forognak, mint két évvel ezelőtt, amikor tartósan 60 dollár közelében mozgott a fekete arany árfolyama. Az értékeltségi szintek – részben az orosz bizalomvesztés, részben az olajárral kapcsolatos, rövidtávon borúlátó várakozások következtében – a historikus viszonyokhoz képest is rendkívül alacsonnyá váltak ebben a szektorban, amely a más üzletágakhoz mérten még szembetűnőbb. A MOL a régió leghatékonyabb finomító kapacitásaival rendelkező (inkább downstream fókuszú) olajvállalat, melynek profitkilátásait leginkább a finomítói marzsok alakulása határozza meg, az olajár mozgása főként a készletátértékeléseken keresztül befolyásolja a számvitelileg kimutatott nettó eredmény alakulását.

A finomítói marzsok alakulása a múltban ciklikusságot mutatott az összkínálatot növelni képes új beruházások függvényében, így ezen társaságokkal kapcsolatban az elemzői becslések bizonytalansága akár egy évre előretekintve is igen magas. Ezzel együtt a magyar részvénypiaci blue-chipek közül jelenleg egyedül a MOL papírjaiban látunk érdemi emelkedési potenciált, a historikusan vonzó árazást mutató, stabil cash-flow termeléssel rendelkező olajrészvény túladottnak tűnik, megítélésünk szerint a befektetők eltúlozzák a meglévő kockázatokat, így érdemes lehet beszállási pontokat keresni - hívja fel a figyelmet Pallag Róbert.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.