BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Király Júlia: Jó válasz született a "fekete csütörtökre"

Király Júlia, a jegybank alelnöke jelesre értékelte a magyar döntéshozók múlt heti, "fekete csütörtökre" adott válaszát a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) szerdai sajtóbeszélgetésén.

A pénteken bejelentett 12 pont legfontosabb üzenete a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke szerint az volt, hogy ez a kormány nem kíván tovább túlköltekezni. A befektetők ezt fogadták a legpozitívabban - mondta.

Az alelnök ismételten hangsúlyozta: a magyar pénzügyi közvetítőrendszer stabil. A magyar bankok az elmúlt években jövedelmezőbbek voltak, mint nyugati-európai társaik, kitettségeik és eszközeik más jellegűek, mint az európai, amerikai bankrendszernek, így nincsenek náluk "mérgező" értékpapírok, portfoliójuk jóval tisztább - tette hozzá. "Nem akarjuk bagatellizálni a bajt, veszteségek vannak" - mondta -, de más típusúak a hatások, más jellegűek a problémák. A betétesek az alelnök szerint jelenleg teljes biztonságban vannak.

A befektetési jegyek tulajdonosainak banki kockázatokkal nem kell számolniuk, mivel az alapok vagyona nem része a banki mérlegeknek, tehát nem veszítenék el értéküket, ha csődbe menne valamelyik hitelintézet. Magyar bank azonban nincs csődközeli helyzetben - hangsúlyozta az alelnök. A befektetési jegy értéke azonban ingadozhat - mutatott rá -, ez a befektetési formával járó kockázat. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: az alapkezelők transzparensek, látható, mibe fektetnek, milyen kockázatokat vállalnak fel. Az alelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a rendkívüli helyzetben a befektetők részéről olykor irracionális döntések születnek, így például pénzpiaci alapból kiveszik a pénzüket azért, hogy diszkont kincstárjegybe fektessék.

Ez nemcsak fölösleges, hanem költséges lépés is, mert tranzakciós díjat kell fizetni, sőt, ha régebbi alapból száll ki valaki, a kamatadót is a nyakába veszi - tette hozzá Szalai Sándor, a Bamosz elnöke. Az alapok portfoliói általában nem egyféle eszközből állnak, a kockázatmegosztás révén kritikus helyzetben is kiegyensúlyozottabb a portfoliók értékének alakulása - mutatott rá Szalai Sándor. A Bamosz elnöke elmondta: a tőkevédett alapok esetében a magyar befektetőknek kétféle kockázatuk van. Az egyik a hazai bankok partnerkockázata, az alapkezelők ugyanis a tőkegarancia teljesítése érdekében a pénz egy részét hazai bankoknál, betétekben helyezik el, ebből fizetik vissza a futamidő végén a tőkét, esetleg egy kis hozammal.

A másik az extrahozam kockázata, ezek az alapok ugyanis jellemzően arra spekulálnak, hogy a mögöttes termékeknek - ez lehet értékpapír, kosárindex - az árfolyama emelkedni fog. A Lehman Brothers Szalai Sándor szerint egyáltalán nem volt ezeknél az alapoknál partner. A befektetési alap piacon a partnerkockázat ellen - vagyis a befektetési szolgáltató bedőlésének esetére - a Befektető-védelmi Alap (Beva) nyújt védelmet.

Szalai Sándor hangsúlyozta: a befektetési alapkezelőkkel szemben nagyon szigorú elvárásokat támasztanak, napi szinten ellenőrzi őket több hatóság is, a MIFID (a pénzügyi eszközök piacairól szóló uniós irányelv) idei bevezetése óta pedig a forgalmazói és vagyonkezelői oldalon is nőttek a követelmények. A szabályozásnak is szerepe van abban, hogy a befektetési alap piacon semmilyen esemény nem történt eddig, ami ügyfélvagyon-vesztést okozott volna - mondta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.