A többi vezető devizát is többéves rekordon cserélik a forint ellenében. A dollár egységéért 222,8 forintot kellett fizetni, ez utoljára 2006 nyarán fordult elő, a japán jenért pedig 2,464 forintot, többet, mint 2001 tavasza óta bármikor.
A magyar fizetőeszköz fokozódó gyengülését már hetek óta jósolják a szakemberek, így az e héten tovább süllyedő forintkurzuson nem lepődtek meg. „Semmi rendkívüli nincs abban, hogy gyenge a forint” – mondta lapunknak Pillár Zsolt, a Generali Alapkezelő igazgatósági tagja. A hazai deviza leértékelődése mögött ugyanis már hetek óta közismert makrogazdasági okok húzódnak meg.
A forint árát a kereslet hiánya is lefelé nyomja. Ennek oka, hogy a külkereskedelem visszaesése miatt az exportra termelő cégek kevesebb devizát váltanak be, emellett a devizahitelezés is megcsappant az utóbbi hónapokban – állítják az Axa Magyarország Befektetési Alapkezelő szakértői. Szintén lefelé tereli a kurzust, hogy a jegybank zöld utat adott a forintgyengülésnek, miután Simor András, az intézmény elnöke többször is leszögezte, a Magyar Nemzeti Banknak nincs megcélzott forintárfolyamszintje, az inflációs célt pedig a jelenlegi árfolyam mellett is teljesíteni tudja.
A forint további gyengülése épp ezért nem kizárt, sőt az Axa szerint akár 300 forintig is drágulhat az euró a következő időszakban, a devizahitelekben rejlő kockázat miatt azonban 300 forintnál drágább euróra tartósan nem számít a társaság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.