A szakember – aki gyakran szerepel vendégszakértőként a CNBC, a Bloomberg és a Fox tévécsatornák üzleti adásaiban – azt tartja a legkárosabbnak, hogy a Federal Reserve kilépett a pénzügyi rendszer – korábban zárt – középpontjából, és immár a kereskedelmi bankokon átnyúlva, vagy azok mellett is végez pénzügyi műveleteket. A különféle aktívák – közöttük kétes értékűek – felvásárlásával vagy a magánszférában közvetlenül végrehajtott obskúrus hitelműveletekkel a központi banki intézmény csúszós útra tévedt – írja a szakember – ami akkor is veszélyes, ha a nagy összegű tranzakciókban a „gazdaság megmentésének” szándéka vezérli.
A kockázat főleg abban rejlik, hogy nem a piac, hanem egy intézmény határozza meg, ki a nyertes, illetve ki jogosult életben maradni. Merk a központi bank és a kormány közötti, egyre nyilvánvalóbb szereptévesztést is veszélyesnek tartja. Korábban a központi bank – a kialakult munkamegosztás szerint – a pontosan kimért pénzellátásért és a kamatszint szabályozásáért volt felelős, míg a társadalom szocio-ökonómiai szövedékének alakítása választott képviselők és végrehajtó intézmények feladata volt.
A Fed most ez utóbbiak dolgába avatkozik be, amikor közvetlenül részt vesz gazdálkodó egységes megmentését célzó akciókban, és egész szektorok sorsáról dönt. Ezekkel a műveletekkel a központi bank nem bátorítja a magánszféra tevékenységét, hanem annak helyébe lép, és talán ki is szorítja azt. Technikai szinten Merk azt tartja a legnagyobb bajnak, hogy a Fed továbbra is a likviditás duzzasztásában látja a legfőbb intervenciós formát. Aktívák – például jelzáloggal fedezett értékpapírok – közvetlen felvásárlásával a jegybank hozzájárul a hozamok leszorításához, a nulla szint közelébe levitt alapkamat szint pedig külön veszélyt is hordoz, mert óriási csábítást jelent felelőtlen befektetések végrehajtására. A veszély onnan ered, hogy könnyebben finanszírozhatóvá válnak jelentős tőkerátétellel végrehajtott invesztíciók, amelyek a nyomott hozamokból való kitöréshez legalább elméleti esélyt kínálnak. Ez az oka annak, hogy a nyugdíjalapok – a súlyos veszteségek ellenére – újra és újra hazardíroznak, és pénzt helyeznek el a hedge alapokban, a nyomorúságos hozamok elleni védelem reményében.
Merk a kor különösen veszélyes jellemzőjének tartja, hogy tovább tart, sőt erősödik az adósság kultúrája. Mint mondja, az adósság nem megoldás, hanem a probléma része. Az amerikai alapító atyák által a függetlenségi nyilatkozatban megfogalmazott „elidegeníthetetlen elv az élethez, a szabadsághoz és a boldogság követéséhez” elméletileg sem érvényesíthető, ha a polgárai nevében és terhére az állam törleszthetetlen és vég nélkül újratermelődő adósságokat halmoz fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.