A magas fizetésimérleg-hiányú országok súlyos nehézségekkel kénytelenek szembenézni, ha nem sikerül hiteles középtávú programot kidolgozniuk. A piac lényegében a gazdasági kilátásokat árazza be, s igenis megkülönbözteti a kelet-európai országokat egymástól - mondta a Népszabadságnak Jacob von Weizsacker, a befolyásos brüsszeli kutatóintézet, a Bruegel vezető elemzője.
Egyértelmű a piacok számára is, hogy például Csehországnak sokkal jobbak a mutatói, mint a balti államoknak vagy Bulgáriának. Persze előfordul, utalt a közgazdász az utóbbi napok devizapiaci fejleményeire, hogy valamilyen hír nyomán Kelet-Európát egységes egészként kezelik a befektetők, és menekülőre fogják a dolgot. Ilyen esemény volt például, amikor a Moody''s leminősítéssel fenyegette meg a kelet-európai leányokkal rendelkező nyugat-európai bankokat, vagy amikor ezek az anyaintézetek az Európai Bizottsághoz fordultak támogatásért.
Súlyos, politikailag nehéz döntések sorozatára kényszerül a térség számos országa, amelyek számára sokkal nehezebbé válik a felzárkózás, mint korábban gondolták. Ha nem sikerül hiteles reformcsomagokat az asztalra tenniük, ha nem dolgoznak ki legalább 10-15 évre előre megalapozott növekedési és modernizációs programokat, akkor lemaradnak. Ez kétségkívül új, fájdalmas helyzet állítja őket, de a válságnak ez a hatása - teszi hozzá Weizsacker.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.