Az átlagos hozam –20 százalékos lett, de voltak ennél sokkal rosszabb eredmények is, az OTP Magánnyugdíjpénztár növekedési portfóliója például értéke csaknem harmadát bukta el 2008-ban.
Ez nem csoda: az OTP kasszája a versenytársaihoz képest korán feltöltötte részvényekkel a növekedési portfóliót, ráadásul viszonylag magas, 60 százalék körüli részvényarányt tart benne, így a tőkepiacok mélyrepülése is súlyosabban érintette.
A pénztárnál azonban a tavalyi siralmas hozam ellenére sem tervezik, hogy változtatnak az idén a befektetési politikán. „Hosszú távra optimalizáltuk a befektetéseket, semmi sem indokolja, hogy váltsunk” – mondja Hamecz István, a kassza vagyonát kezelő OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója. Másképp vélekednek az Aegon Magyarország Nyugdíjpénztárnál.
„A mélyülő válság miatt a tervezettnél alacsonyabb kockázatú portfóliókat állítottunk össze” – mondja Kadocsa Péter, az intézmény vagyonát kezelő Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő vezérigazgató-helyettese. A növekedési portfólióba így a tervezett 50 helyett csak 40 százaléknyi részvény került, a kiegyensúlyozott konstrukció vagyonának pedig mindössze az ötöde van részvényekben. Hamecz szerint egyedül a klasszikus portfólióknál volt tanulsága a tavalyi évnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.