BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az egészségkasszák hozamát is számolni kellene

Miközben a nyugdíjpénztárak egymás után hozzák nyilvánosságra az elmúlt évben elért hozamaikat, addig a közel 800 milliárd forintra rúgó önkéntes pénztári vagyon 6 százalékát, 47 milliárdnyi vagyont kezelő önkéntes egészségpénztáraknak jelenleg nincsen ilyen jellegű kötelezettségük.

A pénz- és tőkepiaci válság hatásai az önkéntes egészségpénztárak hozamaiban nem okoztak jelentős visszaesést: e pénztárak vagyonuk túlnyomó részét ugyanis rövid lejáratú állampapírokban tartják. Az öngondoskodás területén egyre fontosabb szerephez jutó önkéntes egészségpénztárak sajátos befektetési módja feladataikból adódik.

E pénztárakon keresztül a pénztártagok olyan gyógyító és megelőző célú egészségügyi szolgáltatásokat tudnak kifizetni, amelyeket a kötelező egészségbiztosítási rendszer nem finanszíroz. Az itt összegyűlt összegeket tehát a tagok – a nyugdíjcélú megtakarításokkal ellentétben - bármikor igényelhetik. Ez indokolja, hogy az itt elhelyezett megtakarítások szinte kizárólag kincstárjegyekben fekszenek, a likviditás mellett szolidabb, de válságos időkben is biztos, kamatadóval nem terhelt hozamot garantálva.

A Patika Egészségpénztár, amely a legnagyobb, pénzintézettől független önkéntes egészségpénztár, 2008-ban 6 százalékos hozamot tudott elérni. (A Patika-csoport Új Pillér prémiumpénztára ugyanebben az időszakban nettó 7 százalékos hozamot produkált). Ám nem csupán a tavalyi évben, hanem egy évtizedes működése során folyamatosan az inflációt követő, az esetek többségében azt lényegesen meghaladó hozamokat ért el ügyfelei befektetései után: működésének objektív megítélése azonban megkívánná, hogy versenytársainak is pontosan mérni lehessen teljesítményét.

„Az önkéntes egészségpénztári szektornak régi adóssága egy egységes hozamszámítási képlet kidolgozása. – magyarázza Lukács Marianna, a Patika Egészségpénztár vezérigazgatója. – Az egyes pénztárak a mai napig eltérő módon számítják ezt az értéket. Mivel a lakossági öngondoskodás erősödésével a tavalyi év végére 842 ezer tag már több mint 47 milliárd forintnyi vagyona gyűlt össze ebben a szektorban, igencsak időszerű volna, hogy az öngondoskodók egyértelműen össze tudják hasonlítani az egyes pénztárak gazdálkodásának hatékonyságát, múltbéli teljesítményét úgy, ahogyan azt az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében is megtehetik.”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.