A finanszírozás növelését szolgáló tőkeemelésről ezen a közgyűlésen még nem alakult ki egyetértés, a tőkehelyzet áttekintését azonban egy évvel előrehozták - írta a bama.hu az MTI híre alapján.
Thomas Mirow elnök az EBRD 18. közgyűlését záró sajtóértekezletén - a bank korábban hangoztatott előrejelzését megerősítve - kijelentette: valószínűsíthető, hogy az átalakuló térség a válság legsúlyosabb szakaszán a tavalyi utolsó, illetve az idei első negyedévben túljutott. Mirow szerint "érik még ütések" a pénzügyi szektort és a reálgazdaságot egyaránt, és a jobb makroszámok nem jelentik azt, hogy a lakosság azonnal érezni kezdi saját életminőségén a javulást.
A bankelnök kijelentette ugyanakkor: az EBRD már látja annak jeleit, hogy a működési területét sújtó recesszió az idén eléri mélypontját, és jövőre "nagyon óvatos" kilábalás kezdődhet. Mirow határozottan leszögezte: az EBRD a legutóbbi térségi előrejelzésének közzététele óta megjelent új, idei első negyedévi GDP-adatok nyomán nem fogja tovább rontani saját prognózisát, mert abban "már benne voltak" az e számokról szóló becslések is.
Az EBRD - múlt héten Londonban kiadott friss, erősen rontott prognózisában - a tevékenységi területéhez tartozó harminc közép-kelet-európai, délkelet-európai, illetve közép-ázsiai országban átlagosan 5,2 százalékos visszaesést jósolt 2009-re, az előző, januári előrejelzésben szereplő 0,1 százalékos növekedési várakozás helyett.
A magyar gazdaságra adott idei előrejelzését a bank 5 százalékos GDP-mínuszra módosította az év elején valószínűsített 2 százalékos visszaesésről.
Tevékenységi területének egészén az EBRD 2010-re azonban már 1,4 százalékos átlagos növekedést - ezen belül Magyarországra stagnálást - vár.
Az EBRD által nyújtott térségi finanszírozások forrásairól Mirow a szombati sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a közgyűlésen megkezdődtek az előzetes viták a fenntartható mértékű finanszírozási értékről, és ezzel kapcsolatban az esetleges tőkeemelés lehetőségéről. Az elnök szerint "nyilvánvalóan nem várható, hogy e kérdésben mind a 63 részvényes (állam és szervezet) ugyanazon az állásponton legyen".
Mirow szerint egyesek "nagyon pártolták" a tőkeemelést, mások viszont azon a véleményen voltak, hogy "ha lehetséges", a bank jegyzett tőkéje maradjon a jelenlegi - 20 milliárd eurós - szinten. A vita "nem volt megosztó", de nem is alakult ki "azonnali, széleskörű konszenzus" - jellemezte az e kérdésben kialakult helyzetet az EBRD elnöke. Hozzátette: a megegyezés a tőkeemelésről most nem is lett volna lehetséges, hiszen nem készült el az ehhez szükséges technikai elemzés. Mirow elmondta: döntés született arról, hogy a bank tőkehelyzetének felülvizsgálatát már a Zágrábban esedékes jövő évi közgyűlésig elvégzik, vagyis egy évvel előrehozzák. Hozzátette: a mostani tőkekészlettel az idei és a jövő évre előirányzott, 7-8 milliárd euró közötti éves finanszírozási keret tartható fenn.
Az MTI kérdésére, hogy mely részvényes országok pártolták, illetve ellenezték a tőkeemelést, Mirow nem volt hajlandó neveket említeni. Az elnök leszögezte: a jelenlegi válság nyomán már nem merül fel az úgynevezett graduáció, vagyis az, hogy az EBRD a tevékenységi területének fejlettebb - zömmel közép-európai EU-tag - országaiban belátható időn belül befejezné tevékenységét.
Az EBRD eredeti stratégiájában az szerepelt, hogy a közép-kelet-európai EU-tagállamok várhatóan 2010-től már nem szorulnak a bank támogatására; a bank a csehországi tevékenységét hivatalosan már tavaly abbahagyta.
A globális pénzügyi válság nyomán azonban alapvető fordulat történt a bank támogatási terveiben. Az EBRD már a februárban ismertetett éves eredmény-beszámolójában közölte, hogy tekintettel a súlyos válságra, tavalyi vesztesége ellenére az idén rekordösszeget, hozzávetőleg 7 milliárd eurót helyez ki befektetések és hitelek formájában a tevékenységi területéhez tartozó feltörekvő gazdaságokba, a 2008-ban nyújtott 5,1 milliárd eurós finanszírozás után.
Az EBRD közölte: az idén "drámaian növeli" tevékenységét azokban a közép-európai EU-tagállamokban is, amelyekről a válság előtt még úgy tartotta, hogy 2010-től nem lesz szükségük EBRD-finanszírozásra.
A bank közgyűlésén jelenlévő magyar pénzügyminiszter, Oszkó Péter is azt mondta szombaton az MTI-nek: valószínűsíthető, hogy az EBRD támogatására a korábban gondoltnál tovább lesz szüksége a kelet-európai térségnek és Magyarországnak. Oszkó Péter szerint a jelenlegi helyzetben nyilvánvalóan nem lehet egyértelmű határidőt szabni arra, hogy mikortól nem lesz szükség az EBRD szorosabb együttműködésére; most az látható, hogy "amit egy-másfél éve gondoltunk, az kicsit későbbre tolódott".
Az EBRD a szombaton zárult közgyűlésen bejelentette, hogy az idei kihelyezések értéke máris időszaki rekordot döntött: a pénzintézet a tavalyi azonos időszakhoz képest az idén eddig több mint 50 százalékkal növelte a súlyos recesszióval küszködő kelet-európai gazdaságok finanszírozását.
Varel Freeman EBRD-alelnök az év eleje és a közgyűlés vége között elfogadott új finanszírozások összértékét hozzávetőleg 2,3 milliárd euróra becsülte. Freeman szerint az EBRD "jó úton halad afelé", hogy teljesítse az idei év egészére kitűzött 7 milliárd eurós rekord finanszírozási célt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.