BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gondok a PSZÁF-nál – Mi nem tetszik a kormánynak?

Drasztikusan átalakulhat a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletére (PSZÁF) vonatkozó szabályozás: egy a lapunk birtokába került munkaanyag szerint ugyanis az intézményért felelős pénzügyi tárca számos területen elégedetlen a felügyelet működésével.

A dokumentum több ponton is rávilágít arra, hogy a PSZÁF túl lassan reagált bizonyos piaci jelenségekre: így például régóta utalnak jelek az ingatlanfejlesztési projektek, a kkv- és vállalati hitelezés kockázatainak növekedésére, a felügyelet a válság előtt mégsem tett semmit annak érdekében, hogy a bankok a túlzott kockázatvállalást megelőzzék.

Hasonló a helyzet a devizahiteleknél, amelyeknél bár a PSZÁF felhívta a figyelmet a kockázatokra, konkrétan nem tett semmit, s nem is lépett fel a bankokkal szemben. (Jelentős szakmai hibaként értékeli emellett a dokumentum, hogy pont 2007-ben – amikor már látszott, hogy a devizaalapú jelzálog-hitelezés a túlzott kockázatviselés irányába megy – hirdette meg a PSZÁF, hogy csak akkor megy helyszíni vizsgálatra, ha „nyilvánvalóan baj van”.)

A felügyelet ráadásul a későn megtett lépésekkel – például a nagyobb tőkeképzési kötelezettség júniusi előírásával az 51 százalékot meghaladó mértékben eladósodott hitelfelvevők után – mélyíti a válságot, ahelyett, hogy enyhítené, vagyis a meglévő problémánál is nagyobbat generál.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.