BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglepetés: nagyobbat vágott a vártnál az MNB

A várt 50 bázispont helyett kerek százat vágott a jegybanki alapkamaton a Monetáris Tanács.

 

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 2009. július 28-i hatállyal 100 bázisponttal 8,50 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamat mértékét.

Az elemzők korábban 50 bázispontos kamatcsökkentésre számítottak.

A forint árfolyama a hírre azonnal zuhanni kezdett, míg a kamatvágást a magyar fizetőeszköz 266,4-es szinten várta az euróval szemben, a bejelentés után alig néhány perc alatt már a 268,4-es szintre esett a magyar deviza, majd a 270-es lélektani határ fölé is "benézett. Ezután  viszont stabilizálódott az árfolyam, és a magyar fizetőeszköz visszaerősödött a 267,39-es szintre délután.

A monetáris tanács szoros szavazással döntött a 100 bázispontos kamatcsökkentés mellett - mondta a hétfői tájékoztatón Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. A testület előtt három javaslat volt: 100 bázispontos, 75 bázispontos és 50 bázispontos kamatcsökkentés - tette hozzá a jegybank elnöke.

Simor kifejtette: a "vártnál nagyobb kamatcsökkentés" mellett szólt a magyar gazdaság kockázati megítélésének javulása, a CDS felárak csökkentése a korábbi 600 bázispontról 270 bázispontra, az állampapír kibocsátások sikere, amelynek következtében közel 200 milliárd forinttal nőtt az elmúlt hetekben a külföldiek kezében lévő magyar állampapír állomány és a sikeres, 1 milliárd euró összegű devizakötvény kibocsátás, valamint a forint árfolyamának erősödése is.

További kamatcsökkentésre nem kötelezte el magát a tanács, arra akkor kerülhet sor, ha az adóemelések ellenére a trendinflációs folyamatok nem veszélyeztetik az árstabilitást és a kamatcsökkentést, és azt a kockázati megítélés is lehetővé teszi - hangsúlyozta a jegybank elnöke. "Az, hogy ez a kamatcsökkentés hiteles-e a piac számára, hosszabb távon fog eldőlni, a napon belüli forint árfolyam ingadozás természetes" - felelte kérdésre válaszolva Simor András.

A kamatvágás előtt pénteken a hazai fizetőeszköz árfolyama folyamatosan menetelt felfelé, és január eleje óta nem látott szintre erősödött: az euró 265,9, a dollár 187,24 forintba került a devizapiacok zárásakor. „A kamatvágás ellenére rövid távon erősödik a forint, mivel a kamatcsökkentési sztori keresletet teremt a forinteszközök iránt” – magyarázza a jelenséget Orbán Gábor, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő kötvényportfólió-menedzsere.

A hazai fizetőeszköz árfolyamát a viszonylag magas kamat mellett a nemzetközi piacokon uralkodó kedvező hangulat is stabilizálja – nyilatkozzák a szakértők.

Londoni elemzők tegnap már egyenesen kamatcsökkentési ciklus kezdetét prognosztizálták. Igaz, egy százalékpontos vágásra nem nagyon számítottak.

A Kelet-Közép-Európára szakosodott Wood & Co. befektetési csoport szerint az infláció a jövő év első negyedévének végéig 7-8 százalékos szinten marad, a befektetői hangulat javulásának jelei azonban ennek ellenére egy "0,25-0,50 százalékpont közötti" csökkentést alapoznak meg, és egy további hasonló mérséklést a következő néhány hónapban.

A Barclays Capital londoni befektetési csoport feltörekvő piaci elemzői is egyértelműen fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentést valószínűsítettek hétfőre, hozzátéve, hogy a piacon tizenkét havi távlatra 2,25-2,50 százalékpontos enyhítés van beárazva.

A JP Morgan megemelte idei kamatcsökkentési várakozását: egyről 1,5 százalékpontra, míg jövőre szintén egy százalékpontos csökkentést "áraztak be".

A Goldman Sachsnál közölték, hogy a ház a maga részéről egyelőre "héjább" a piacnál az előrejelzési időszakra várt kamatcsökkentés teljes mértékét tekintve. Ennek indokai között említették, hogy a maginfláció "beragadt", és szerintük a pénzügyi stabilitás is még törékeny. Ezért a GS úgy véli, hogy a magyar jegybank továbbra is "nagyon óvatos" lesz, és a következő tizenkét hónapban beéri 1,50 százalékpontnyi kamatcsökkentéssel.

Nincs rá biztosíték, hogy ez a hurráoptimista hangulat akár év végéig vagy az őszig is kitart, így most nyílt lehetőség kihasználni ezt a kedvező trendet. A közel 10 százalékos felértékelődésével egyébként a forint toronymagasan a legjobban teljesítő deviza volt az elmúlt három hónapban az euróval szemben a Bloomberg által számba vett 176 deviza közül - írja Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai tanácsadója.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.