Egyre többen hangsúlyozzák egy újabb stimulus csomag szükségességét, ami nem azért aggályos, mert ember nem mondja meg, hogy ezt honnan lehetne finanszírozni, hanem mert ezek szerint a gazdaság ramaty állapotban van, az eddigi csomagoknak vajmi kevés hatása volt, illetve nem voltak kellően hatékonyak.
A hét elején megszólalt Roubini, akinek a szavát is erősödve visszhangozzák a szereplők. E szerint a folyamatok nemhogy enyhülnének, hanem tovább durvulnak. A munkanélküliségi ráta – ha figyelembe vesszük a részmunkaidős alkalmazottakat és az aktív kategóriába technikailag be nem sorolt embereket – már most 16 százalék fölé nőtt, de a hivatalos 9,5 százalék is brutális, ami 11 százalék körül tetőzhet valamikor 2010 folyamán.
Még rosszabb, hogy mind a termelékenység, mind a munkabérek, mind a heti munkaórák száma esik vagyis a munkaerőpiaci tényezők mindegyike romlik. Ráadásul nem csak az a probléma, hogy sokan elveszítik az állásukat, hanem, az is, hogy egyre kevesebben találnak azok közül, akik eddig elvesztették.
A szőkülő fogyasztói réteg és jövedelmi viszonyok megspékelve az ingatlanpiaci áreséssel azt eredményezték az elmúlt hetek adatai alapján, hogy a problémák elérték az elsődleges jelzáloghiteleket is. Ez pedig újabb nyomás alá helyezi a bankokat még akkor is, ha az új szabályozás szerint nem kell piaci értéken nyilvántartani az eszközeiket.
Az ingatlanpiac helyzete siralmas: akkora az eladatlan állomány, hogyha mostantól egy új lakás sem épülne, 1 évig tartana, amíg a jelenlegi vevői oldal felszívná a kínálatot. Ráadásul Roubini ez eddigi 27 százalékos ingatlanpiaci áresés után további 40 százalékos! Zuhanással számol, amíg a piac eléri az alját. Összegezve egy W-alakú recesszió esélye egyre nő, nemigen van kiút.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.