A tendencia nem túlságosan meglepő: az ügyfelek számára egyre korlátozottabb lehetőségeket biztosító támogatott forinthitelek a napokban tűntek el a piacról, a sokáig egyeduralkodó svájcifrank-alapú konstrukciókat pedig csak néhány bank tartja – névleg – a kínálatában.
Az euróalapú hiteleknek ugyanakkor jól jönnek a friss piaci fejlemények: január óta – szintén a jegybanki nyilvántartások szerint – minden hónapban 10–17 milliárd forint között mozgott a frissen kihelyezett állomány, holott bő egy évvel ezelőtt még alig volt mérhető a közös európai fizetőeszközben nyújtott lakáshitelek aránya az összportfólión belül. Ennek eredményeként egy év alatt csaknem négyszeresére, 120 milliárd forintra duzzadt a háztartások euróban nyilvántartott, lakáscélú kölcsöneinek állománya, és csak március vége óta 14 milliárdra növekedett.
Ez persze túl nagy átrendeződést nem okozott a bankok hitelportfóliójában, hiszen a több mint 4000 milliárdos lakáshiteltortából az euróalapú kölcsönök még mindig kevesebb mint három százalék súlyt képviselnek, szemben a frankhitelek közel 60 és a forinthitelek 37 százalékos arányával. A havi alig tízmilliárdnyi új kihelyezést figyelembe véve nem is lehet feltételezni, hogy ez a helyzet gyökeresen megváltozna: a kimutatott lakáshitel-állományt jelenleg sokkal jobban tudja mozgatni a forint árfolyamának az alakulása, mint a friss szerződések mennyiségi megoszlása. A hazai fizetőeszköz márciusi mélypontját követő erősödés a törlesztésekkel együtt például több mint 250 milliárd forinttal apasztotta a devizaalapú lakáshitel-állományt május végéig, és csak az ötödik hónapban majdnem 65 milliárddal csökkent a nyilvántartott kölcsönök mennyisége.
A piac lelassulása jól tetten érhető a banki ajánlatokban is: szinte alig találni kedvezményes konstrukciót a banki honlapokon, és lakáshitel – az FHB-t és az Erstét kivéve – sehol sem szerepel a kiemelt elemek között.
A jelenlegi körülmények között is lakáshitelre áhítozó ügyfeleknek ugyanakkor jó hír, hogy a hitelintézetek májusban már elkezdték leszorítani az euróalapú lakáskölcsönök kamatait, erre a hónapra már „csak” 7,51 százalékos átlagos rátát mutatott ki az MNB. (Ez az egy évvel korábbinál még így is 130 bázisponttal magasabb.) A teljes hiteldíjmutató (THM) tekintetében sincsenek égbekiáltó különbségek az egyes bankok között: a konstrukció kiegészítő elemeitől, a kamatperiódustól, illetve az adós minősítésétől függően többnyire 9–11,5 százalék közötti érték szerepel az ajánlatokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.