Divatossá váltak a hazai hitelintézeteknél az ingyenes számlavezetés, valamint egy sor díjmentes szolgáltatás mellett nyújtott bankszámlák. Az olcsó számlavezetésnek azonban kivétel nélkül ára van: a kondíciós listákat úgy állították össze, hogy vagy aktív számlahasználatra, vagy viszonylag magas egyenleg fenntartására kényszerüljön az ügyfél. A számlaköltségekre érzékeny, viszont jelentős megtakarítással-jövedelemmel rendelkező kliensek meghódítására tett erőfeszítések, úgy tűnik, sikeresek.
A Citibanknál több mint kétszer annyi ügyfél nyitott lakossági folyószámlát, mint egy évvel korábban, az éves növekedés közel 70 százalékát pedig a tavaly márciusban bevezetett 0 Ft-os bankszámlanyitások tették ki, a konstrukciót használó ügyfelek száma már meghaladja a húszezret.
„A 0 Ft-os bankszámláink népszerűsége bizonyította, hogy van egy olyan ügyfélréteg, amely ki akarja és ki is tudja használni a számla nyújtotta előnyöket, azt, hogy az összes hazai forinttranzakció ingyenes. Ugyanakkor figyeltünk az ügyfelek további igényeire, miszerint fontos lenne számukra egy olyan megoldás, amely a likviditás fenntartása mellett magas kamatot biztosít” – mondta Batara Sianturi, a Citibank Magyarország vezérigazgatója. „Így alakítottuk ki új ajánlatunkat, amelyben az MNB alapkamatát követő, magas látra szóló kamatot kínálunk” – tette hozzá.
A jelenleg 7 százalékos látra szóló kamatot viszont csak a Citi azon ügyfelei igényelhetik, akiknek a számláján folyamatosan legalább 300 ezer forint napi egyenleg van, és a CitiPhone telefonos ügyfélszolgálaton keresztül vagy személyesen Takarék Plus számlát igényelnek, amelyre az általuk meghatározott, 300 ezer forintot meghaladó egyenlegrészt átvezettetik. A 0 Ft-os számlához járó kedvezmények sincsenek egyébként ingyen: az egyszerűbb, TOP változatnál az ügyfélnek rendszeresen minimum 150 ezer forintos jóváírást kell fogadnia, amennyiben ez nem történik meg, az 3500 forintjába kerül az adott hónapban.
A beérkező utalásokra vonatkozó megkötést alkalmaz új, Zéró névre keresztelt konstrukciójánál a K&H, ahol az irányadó rátánál 3,5 százalékponttal alacsonyabb a látra szóló kamat. (Ha nincs meg a havi minimum 150 ezres jóváírás, akkor 599 forint a számlavezetési díj.) Az Axa KamatHozó konstrukciója 8 százalékos látra szóló kamatot kínál, ám ehhez több mint 500 ezer forint betétnek kell lenni a számlán. A CIB a 14–26 év közötti korosztályt részesíti előnyben: a CIBEZZ számlát választó ügyfelek a díjmentes számlavezetés mellett több szolgáltatást is ingyen használhatnak.
Az Erste Banknál több lehetőség is kínálkozik a díjmentes számlavezetésre. Az aktív bankhasználatot igénylő ügyfeleket célzó Szorgos számla tulajdonosait – ha havonta három csoportos beszedési megbízást és ugyanennyi netbankos átutalást indítanak – szintén nem terheli számlavezetési díj, emellett egy ATM-ből történő készpénzfelvét is ingyenes. Szintén díjmentes a Komfort takarékszámla vezetése, ám ezt kizárólag az éppen nélkülözhető, ám könnyen elérhető megtakarítások felhalmozására érdemes használni a magas tranzakciós díjak miatt. Az Erste Online számlacsomagnál is elérhető emellett a díjmentes számlavezetés, ám ott ehhez folyamatosan hárommillió forint feletti megtakarítási állományt kell tartania az ügyfélnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.