Még egyáltalán nem érezteti hatását a központi költségvetés kiadási oldalán, hogy a nyáron alaposan megnyirbálta a lakástámogatási rendszert a kabinet. A pénzügyi tárca által közzétett adatok szerint ugyanis 2009 első tíz hónapjában 156 milliárd forintot költöttek el lakástámogatás címén, ez időarányosan nagyjából megegyezik a tavalyi egész évi 185 milliárd forinttal.
A viszonylag magas kiadási szintet egyrészt a főként 2001 és 2003 között felvett támogatott lakáshitelekre fordítandó, még mindig nagy tömeget jelentő kamattámogatás magyarázza, illetve az, hogy a július elejétől megszűnt „szocpolnál” még mindig történnek a korábbi szerződések szerinti utalások.
Az októbertől bevezetett új, a szocpolt és a korábbi konstrukciókat egyszerre kiváltó támogatott lakáshitel ugyanakkor jelentős többletkiadást nem okoz a büdzsének: az első évre hárommilliárd forint kifizetését táblázták be a költségvetésbe. A visszafogott kalkulációt az magyarázza, hogy a jelenleg elérhető támogatott konstrukció kereteit igen szűkre szabták.
Az új hitel például csak új építésű lakás vásárlására vagy építésére, illetve meglévő korszerűsítésére használható fel. Budapesten és a megyei jogú városokban az értékhatár 25, az ország egyéb településein 20 millió forint, kivéve, ha korszerűsítésről van szó, ekkor ugyanis ötmillió forint a plafon. Emellett az igényt benyújtó gyermektelenek vagy egy gyermeket nevelők életkora nem haladhatja meg a 35, a több gyermeket nevelőké a 45 évet.
A kölcsön kamata egyébként kedvező: a mindenkori állampapírhozamhoz képest 3 százalékpont a felár, és az ily módon kikalkulált kamatból az állam – a gyerekek számától függően – 50–70 százalékot térít meg. Így a jelen feltételek mellett az arra jogosultak – két gyermeket feltételezve – valamivel több mint 7 százalékos hitelköltség mellett juthatnak kölcsönhöz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.