A fejlett országokban is szeretné elterjeszteni a „szegények bankjaként” ismert mikrohitelezés gyakorlatát Muhammad Junusz. A bangladesi közgazdászprofesszor, aki az általa a dél-ázsiai országban létrehozott Grameen Bankkal közösen 2006-ban béke-Nobel-díjat kapott, már 43 országban segített beindítani hasonló kezdeményezéseket a mélyszegénységben élők felemelésére – de egyúttal profitot is termelve.
Mindenkinek joga van a hitelhez – nyilatkozta a Spiegel Online-nak Junusz, aki szerint a hagyományos kereskedelmi bankok mai hitelezési gyakorlata egyenlő a „pénzügyi apartheiddel”.
A hitelekért cserébe megkövetelt fedezet és papírmunka eredményeként, illetve azon keresztül, hogy bizonyos összegnél kisebbel a bankok nem is foglalkoznak, a társadalom nagy részét megfosztják az értelmes hitelfelvétel lehetőségétől. Junusz szerint ez nem csupán a fejlődő országokban van így, hanem a fejlettekben is, ahol a koldusoknak, hajléktalanoknak, munkanélkülieknek vajmi kevés lehetőségük van hitel révén kitörni elkeserítő helyzetükből.
További részletek a holnapi Világgazdaságban!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.