BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Téli műkincspiaci dömping

A Polgár, a Pintér és a Belvedere után e héten is három jelentős aukciósház rendez többnapos karácsonyi árveréssorozatot Budapesten.

A Polgár, a Pintér és a Belvedere után e héten is három jelentős aukciósház rendez többnapos karácsonyi árveréssorozatot Budapesten.

A Nagyházi, a Ferenczi és Szénássy, valamint a BÁV öszszesen mintegy 2200 tételt számláló kínálatának legnagyobb részét ezüstök és más műtárgyak, bútorok, valamint ékszerek teszik ki.
A bőséges kínálat várható fogadtatását a gyenge piaci helyzetben nagyon nehéz megjósolni, de kétségtelen, hogy az aukciós anyagok sokrétűségén és minőségén nem múlhat a siker.

A Nagyházi talán az elmúlt években megszokottnál is gazdagabb kínálatot – szám szerint majdnem másfél ezer tételt – vonultat fel négy estén át tartó aukciósorozatán. A ma kalapács alá kerülő régi és 19. századi festmény-, grafikai és szoboranyagban nem kevesebb mint nyolc védett alkotás szerepel, többek között egy 1500 körül készült toszkán Angyali üdvözlet tábla (28. tétel, 8,5 millió forint) és a nápolyi barokk egyik vezető mesterének számító Francesco Solimena Madonna a gyermek Jézussal és szentekkel című vászna (39., 1,5 millió).

A szerdai modern festménykínálatot olyan csúcspontok fémjelzik, mint Rippl-Rónai József Női hátaktja (460., 8 millió), Gulácsy Lajos Városrészlete (530/1., 12 millió) és Vaszary János Pipacsos réten című korai, dekoratív műve. Utóbbi ugyanakkor a hazai műtárgypiacon jellemző „körforgásról” és a válság miatt lenyomott árakról is tanúskodik: a most 12 millióról startoló képet tavaly ősszel 32 milliós kikiáltási áron ütötték le a Belvedere Szalonnál.

Csütörtökön és szombaton ókori vázáktól kínai Buddha-szobrokig, habán kerámiáktól francia kandallóórákig, színpompás hartai festett ágyaktól ritka kaukázusi szőnyegekig az iparművészeti alkotások szinte minden típusa kalapács alá kerül a Nagyházinál. Különösen erős a kelet-ázsiai régiséganyag, köszönhetően annak, hogy egy jelentős budapesti magángyűjteményből mintegy száz tétel került eladósorba.

A Nagyházi szombati árverésének első, mintegy 170 tételes blokkját teszik ki az ékszerek és ezüsttárgyak, a BÁV viszont teljes egészében erre a két tárgycsoportra építi kedd–szerdai aukcióját. Az árak ezen a területen meglehetősen válságállónak bizonyultak, és a kelendőségi arányokra sem lehet panasz – legalábbis a piacvezetőnek számító BÁV-nál semmiképpen. A holnap esti, 282 tételes ékszer- és órakínálatban az ajándék kategóriájú tételek mellett bőségesen találunk nagy értékű befektetési tárgyakat. A női szoliter gyűrűk között 600 ezer–2 millió forint közötti kikiáltási árról indul a 127., 146., 225., 251., 260., 270. és 281. számú, míg a 254. számú Cartier karkötős óra kereken egymillió, a 265. számú, nagyméretű akvamarint tartalmazó fehérarany nyakék 1,2 millió forintról várja az ajánlatokat. A szerdai ezüstanyag százezer forint alatti, illetve néhány százezer forintos tételekből áll, a legmagasabb árról (550 ezer) egy hatszemélyes evőeszközkészlet (135. tétel) indul.
A nemrég megváltozott tulajdonosi hátterű (VG, november 16., 15. oldal) Ferenczi és Szénássy Aukciósház szerdán és csütörtökön tartja téli árverését.

A kínálat a cég elmúlt egyéves, Ferenczi és Társai név alatt abszolvált időszakát idézi: december 9-én másfél száz 20. századi bútor és más lakberendezési tárgy, a rákövetkező estén pedig 90 tételnyi, zömmel 1945 utáni festmény és grafika kerül kalapács alá. A bútorok egy része a ház korábbi aukcióiról már ismerős, de azért újdonságok is akadnak szép számmal. Ilyen például a 103. tételszámú, Kozma Lajosnak tulajdonított, reprezentatív, sajátos díszítésű vitrines szekrény (2,2 millió forint).

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.