A szakértők szűk többsége szerint - a felülbecsült nyersanyag-kereslet, és az alulbecsült tartalékállomány miatt - ezen a héten lefelé korrigálhat a kőolaj árfolyama.
„Az elmúlt hét eleji rali csak túlárazottá tette a kőolajat a piaci fundamentumához képest” – mondja Tim Evans, a Citigroup Global Markets energiaelemzője. Szerinte az előre jelzettnél magasabb készletállomány, és a vártnál alacsonyabb kereslet lesz a meghatározó középtávon.
Piaci helyzet
A pénteken publikált gyenge munkaerő-piaci adatok – Amerikában zsugorodó foglalkoztatottság, Európában 11 éves csúcson a munkanélküliség – megakasztotta a befektetők profitrealizálását, ami azt sugallja, ezen a héten a legfontosabb piaci mutatók: nyersanyagárak és részvénypiaci indexek is lefelé korrigálhatnak.
Fundamentumok
A nyersolaj fogyasztása esni kezdett a múlt héten: 1,6 százalékkal kevesebb fogyott az energiahordozóból: naponta 18,8 millió hordó. „Semmilyen racionális magyarázata nincs a mostani szinteknek, inkább szkeptikus vagyok az árfolyammozgásával kapcsolatban" – érvelt Michael Fitzpatrick, aki az MF Global alelnöke. Az elemző szerint a drágulást az idézte elő, hogy sokkal rózsásabb volt a világgazdaság kilábalásáról alkotott kép, de a munkaerő-piaci adatok azt sugallják: a válság jobban elhúzódhat, ami főleg a fogyasztásra érzékeny termékek árára hat majd nagyobb nyomással. A finomítói kapacitások 80 százalék alá estek január első hetében, ami szembetűnő adat, hiszen az év első hetének átlagos kihasználtsága az elmúlt öt évben 87,4 százalék szokott lenni. A finomítók a hideg ellenére állnak, emiatt duzzad a kikötőkben álló tartalékkészlet a múlt héten váratlanul 1,33 millió hordóval. Így a készlet nagyobb volt: 327,3 millió hordóra ugrott.
Dollár
Az amerikai fizetőeszköz is gyengüléssel zárta a múlt hetet, miután kiderült, hogy a tengerentúlon 85 ezer munkahely szűnt meg decemberben de a több évtizedes alacsony foglalkoztatási ráta miatt a munkanélküliek aránya 10 százalékos szinten maradt. Mindezek hatására visszaugrott az 1,44-es szint fölé az amerikai fizetőeszköz jegyzése a közös pénz ellenében. Pedig a hét közepén, mikor is 14 havi csúcson járt a kőolaj ára – 83,54 dolláron hordónként – erős szintre: 1,429-re tudott kapaszkodni a zöldhasú. A folyamatot fundamentális erők támogatták, hiszen a piaci tőkemozgások jellemzően egy irányba szokták dobni a dollár és a nyersanyag árfolyammozgását.
Technikai szintek
A BayernLB technikai elemzése szerint néhány héten belül következik majd be a negatív korrekció, amelyet megelőzően az árfolyamgörbe tesztelni fogja a 88 dolláros ellenállást. Gerrit Zambo, a német tartományi takarékbank szakértője meglepő módon fundamentális oldalról is a drágulás irányába ható erőket lát. Mint mondta: a hideg idő miatt a szezonális okok is a nagyobb felhasználást sugallják: a kereslet tavaszig emelkedhet . Más szakértők is azt mondják: hiába csökkenne tovább a világ legnagyobb kőolaj fogyasztójánál a felhasználás, azt más nagy feltörekvő államok kompenzálhatják: így a kínai és az indiai import megtámogatja hosszabbtávon is a kőolajat.
Heti előrejelzés
A Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozó 43 elemző közül 19 jósolta, hogy fundamentális okok miatt esni fog a jegyzés, míg 15 szakértő úgy vélte – elsősorban technikai oldalról –, hogy az áremelkedés ideiglenesen folytatódik, míg a maradék 9 megkérdezett semlegesen nyilatkozott. A fundamentális érv szerint túlértékelt a nyersanyag, miközben esik a fogyasztása, nőnek a tartalékok – várhatóan ezen a héten akár 1 millió hordóval ugorhat meg a készlet. A technikai elemzések szerint is hosszú távon visszasüllyed a nyersolaj ára, amelynek reális szintje a 60-70 dollár közötti sávban lehet, de a görbe rövidtávon még betekinthet a 88 dolláros szint fölé. A túljegyzést jól illusztrálja, hogy az elmúlt 12 hónapban 94 százalékot drágult a West Texas Intermediate (WTI).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.