Chávez tévébeszédében bejelentette, hogy a kormány által elsődleges fontosságúnak ítélt tranzakciók esetében ezentúl 2,60 bolívart fog érni a dollár, más esetekben viszont az átváltási árfolyam 4,3 lesz. A kedvezőbb árfolyamot élelmiszeripari, egészségügyi és iskolai termékek, gépészeti, illetve a gazdasági fejlődést szolgáló berendezések forgalma esetén állapítják meg. A kedvezőtlenebb árfolyam gépkocsik, távközlési termékek, számítógépek, alkohol és dohánytermékek forgalmazására vonatkozik.
Venezuelában 2003-tól 2005-ig kétszer értékelték le a nemzeti valutát, de azóta rögzített volt a kurzusa, 2,15-os árfolyamon jegyezték a dollárhoz képest. A nemzeti fizetőeszközt azonban széles körben túlértékeltnek tartották, és a feketepiacon jóval magasabb áron folyt a kereskedelem, közel 6 bolívart fizettek egy dollárért. A pénteki bejelentése révén 17, illetve 50 százalékkal csökken a bolívar árfolyama a dollárhoz képest.
Hugo Chávez azt mondta, hogy a kormány beavatkozik a busás hasznot hozó feketepiacon is, ahol eddig a hivatalos árfolyam közel harmadán jegyezték a nemzeti fizetőeszközt.
A bolívar leértékelése valószínűleg növelni fogja az állam olajipari bevételeit, és segíti majd a helyi exportőröket, de nyomás alá helyezheti a termékárakat. A latin-amerikai államok közül tavaly a recesszióban tengődő Venezuelában volt a legmagasabb, 25,1 százalékos az infláció, és a bolívar leértékelése tovább ronthat a helyzeten.
Az OPEC-tag Venezuelában a GDP közel felét az olajipari bevételek teszik ki, és az ország exportjának közel 90 százaléka olajkivitelből származik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.