BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyugdíjreform-dilemmák - színvonal, vagy igazságosság

A sikeres rendszerhez a hazai tőkepiac erősítése is elengedhetetlen

Nincs szükség azonnali nyugdíjreformra – erre a következtetésre jutottak a szakemberek pénteken a Nyugdíj és Időskor Kerekasztal (NYIKA) és a Portfolio.hu konferenciáján. „Pénzügyi szempontból a nyugdíjrendszer fenntartható pályán tud maradni” – hangsúlyozta az egyik panelbeszélgetésen Oszkó Péter pénzügyminiszter. Kérdés viszont, hogy a rendszer társadalmi igazságossága, illetve a nyugdíjasok eltartásának színvonala is fenntartható-e tartósan. A következő kormánynak a pénzügyminiszter szerint a pénzügyi stabilitás megőrzése mellett a foglalkoztatottság növelésével kell majd foglalkoznia, hogy javítsa az aktívak és inaktívak arányát. Emellett szintén fontos kérdés a magán-nyugdíjpénztári rendszer finomhangolása, hiszen hamarosan járadékot kell fizetniük a kasszáknak.

„A makrostabilitás kellene legyen a legfontosabb szempontja a következő kormánynak” – mondta Orbán Gábor, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő kötvényportfólió-menedzsere. Ha a potenciális GDP-t szeretnénk növelni, azt nem a nyugdíjrendszer reformján keresztül kell megvalósítani, a foglalkoztatottság, a demográfiai helyzet, az egészségügy, az üzleti környezet javításával lehet fejlődést elérni. A második pillérről szólva a szakember megjegyezte, a magánnyugdíjpénztárak képesek pótolni azt a hozamot, amelyet a tb elveszít. Az idősebb pénztártagok visszalépésével megoldódott azok problémája, akik feltehetően veszítettek volna a kétpilléres rendszerben. További lépések szükségesek viszont ahhoz, hogy a magán-nyugdíjpénztári pillér a vártnak megfelelő mértékben fejlessze a hazai tőkepiacokat.

Hasonlóan vélekedett Szalay-Berzeviczy Attila, az UniCredit Corporate & Investment Banking ügyvezető igazgatója is. „A sikeres nyugdíjrendszerhez a hazai tőkepiac erősítésére is szükség van” – mondta. Szintén fontos kérdés a megtakarítási hajlandóság növelése, az öngondoskodási formák ösztönzése, hiszen valószínűleg a következő kormány sem lesz képes a demográfiai helyzeten javítani. Az egykori tőzsdeelnök dicsérte a Bajnai-kormány kezdeményezését, hogy bevezette a tartós befektetési számlát, a következő kormánytól pedig azt szeretné, ha folytatná az új tulajdonosi programon keresztül a hazai vállalatok tőzsdére lépésének támogatását.

Az öngondoskodásról szólva a beszélgetésen jelen lévő szakemberek egyetértettek abban, hogy a hosszú távú megtakarításokat Magyarországon jól ösztönzik. Szalay-Berzeviczy szerint javítani kellene azonban az ezekkel kapcsolatos kommunikáción, a bankár- és pénzügyirendszer-ellenes hangulat ugyanis alááshatja a megtakarítási termékekbe vetett bizalmat. „Az öngondoskodás alapvetően kulturális kérdés” – mondta Oszkó, aki egyetértett abban, az állami ösztönzőkön kívül fontos felhívni az emberek figyelmét arra is, ne csak az államra számítsanak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.