BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tragédia a piacokon: zuhant New York, az euró, padlón a forint

A görög és a portugál adósságbesorolás rontása megtette a magáét, a nyugat-európai tőzsdék után nagyot bukot a DJIA is. A forintot Simor András jegybankelnök és Orbán Viktor leendő kormányfő kijelentései is gyengítették. Londoni elemzők az MNB kamatcsökkentési ciklusát is veszélyben látják.

Zuhantak a New York-i tőzsde irányadó mutatói - a Dow Jones záróértéke 11 ezer pont alá esett - kedden annak nyomán, hogy Görögország és Portugália adósbesorolásának rontása jócskán megnövelte az eurozóna gazdasági stabilitása iránti aggodalmakat.

A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 213,04 ponttal, vagyis 1,90 százalékos csökkenéssel 10 991,99 ponton zárt. Az S&P 500-as mutató 28,34 ponttal, azaz 2,34 százalékkal 1183,71 pontra esett vissza. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 51,48 pontot, azaz 2,04 százalékot esett, és 2471,47 ponton zárt.

A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára júniusi szállításra 1,76 dollárral, azaz 2,1 százalékkal 82,44 dollárra csökkent zárásra. Londonban az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónkénti záróára júniusi szállításra 1,05 dollárral, azaz 1,20 százalékkal 85,78 dollárra esett.

Nyugat-Európa is pirosban zárt

Bizonytalanok a Görögországnak szánt EU-IMF-segítség körülményei, miután a német kormány további görög takarékossághoz kötötte részvételét a mentőakcióban, és azt is fölvetette, hogy a görög államadósság hitelezőinek akár 30 százalékos diszkontot kellene elfogadniuk a náluk lévő kötvényekre. A Standard & Poor''s kedden rövid időn belül másodszor is rontotta Görögország adósosztályzatát, spekulatív kategóriájú "BB plusz"-ra "BBB plusz"-ról. Portugáliát is leminősítette "A mínusz"-ra "A plusz"-ról. Ez és a dél-európai államkötvények hozamfelárának keddi emelkedése "járványveszélyt" jelez. A Goldman Sachs ellen kedden kezdett szenátusi vizsgálat is ártott a bankrészvényeknek általában, habár éppen a Goldmané drágult kissé kora estig. Mindez kioltotta a jó vállalati beszámolók hatását.A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 150,33 pontos, 2,61 százalékos romlással 5.603,52 ponton zárt kedden, 3,52 százalékkal magasabban a tavaly év végi értékénél. Tavaly 22,07 százalékot erősödött, tavalyelőtt 31,33 százalékot esett.

A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 172,59 ponttal, 2,73 százalékkal 6.159,51 pontra csökkent, 3,39 százalékkal az év végi értéke fölött végzett. Tavaly 23,85 százalékot javult, tavalyelőtt 40,37 százalékot vesztett az értékéből.

Párizsban a CAC-40 152,79 ponttal, 3,82 százalékkal 3.844,60 pontra fogyatkozott, ez 2,33 százalékkal rosszabb az év véginél. Tavaly 22,32 százalékkal emelkedett, tavalyelőtt 42,68 százalékot esett.

Varsóban a WIG20 1,61 százalékkal 2.535,67 pontra esett. A tavalyi évet 33,47 százalékkal erősebben zárta, mint 2008-at. 2008-ban 48,22 százalékkal gyengült.

A Mol kedden 0,5 százalékkal 294,00 zlotyra gyengült.

A forint bezuhant

A hazai deviza megjárta a 270-es szintet is, amire hetek óta nem volt példa. A mélyrepülésben többek szerint szerepe lehet Simor András jegybankelnök a tegnapi kamatdöntés magyarázatában szót ejtett a "devizapiaci beavatkozás" lehetőségéről - ez hosszú ideje nem volt napirenden.

A másik tényező pedig Orbán Viktor szintén tegnapi beszéde lehetett, amelyben offshore lovagnak nevezte a jegybankelnököt, és célzott nem piackonform eltávolítására.

Friss devizapiaci adatokat itt talál

Leállhat a kamatcsökkentés is

"A jelek szerint már reagál a piac" a magyar jegybank vezetőjének távozását szorgalmazó nyilatkozatokra, és a piaci hatások esetleges erősödése a kamatcsökkentési ciklus leállásához is vezethet - vélekedtek kedden londoni felzárkózó piaci elemzők.

A Barclays Capital, a londoni City egyik vezető befektetési bankcsoportja a magyarországi kamatpálya jobb előrejelzése végett rendszeres "MNB-közleményelemző" szolgáltatást nyújt a befektetőknek a magyar jegybank minden kamatdöntő ülése után, kielemezve azokat a nyelvezetbeli különbségeket, amelyek a monetáris tanács egymást követő kommentárjai között mutatkoznak.

A cég kedden közzétett új "MC Tracker" elemzése ugyanakkor külön tárgyalja az MNB vezetőjével kapcsolatos politikai nyilatkozatokat, megállapítva: a magyar jegybanki alapkamat esetében érvényesülő kockázatot most már nem az inflációs vagy a gazdasági kilátások jelentik, hanem a kockázati felárak "politikailag indukált" emelkedése.

A Barclays Capital keddi londoni elemzése megemlíti Pokorni Zoltán aznapi tévényilatkozatát, amelyben a Fidesz alelnöke Simor András MNB-elnök lemondását szorgalmazta.

A cég citybeli szakértői szerint nem várható, hogy az MNB reagál "a politikai támadásokra", de ha a "politikai zaj" miatt "folytatódik a kockázati prémiumok visszarakódása" a forinteszközökre, az okot adhat a monetáris tanácsnak a pénzügypolitikai enyhítési ciklus - vagyis a jegybanki kamatcsökkentések - leállítására.

A Barclays Capital elemzői szerint "a Fidesz által kiválasztott" esetleges új MNB-elnök sem folyamodna feltétlenül a hagyományostól eltérő pénzügypolitikai lépésekhez. Tekintettel azonban arra a bizalomra, amelyet a piac a jelek szerint a mostani MNB-vezetés iránt mutat, bármilyen "kierőszakolt változtatás" piaci kilengéseket okozhat, és ennek következményeként leállhat a jegybanki kamatcsökkentés - áll a londoni befektetési ház keddi elemzésében.

A piaci hatás lehetőségét más nagy londoni házak is már felvetették.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzői a magyarországi választási eredményeket értékelő hét eleji kommentárjukban szintén annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a kormány és a jegybank közötti feszültség potenciális éleződése nyomást gyakorolhat a befektetői hangulatra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.