A londoni gazdasági napilap szerint a Chicago Mercantile Exchange (CME Group) adatai azt mutatják, hogy a május 18-ával zárult egy hétben rekordra emelkedett a font jövőbeni újabb árfolyamveszteségére játszó nettó short pozícióállomány, amely csaknem 77 ezer forgalmazott kontraktusnak - 6,9 milliárd dollárnak - felelt meg az adott időszakban.
Egy héttel korábban még nem sokkal haladta meg az ilyen kontraktusok forgalma a 72 ezret, és a spekulánsok a vizsgált időszakban már negyedik hete növelték folyamatosan a fontra felvett short pozícióikat.
Jóllehet a CME aktivitása a töredéke a világ devizapiacain naponta mért teljes forgalomnak, az ott felvett befektetői pozíciók adatai elemzők szerint általában jól megfelelnek a fedezeti alapok globális pozícióinak valamely adott befektetési termék esetében.
A font gyengülésére játszó téteket a piaci szereplők valószínűleg tovább emelték a vizsgált időszak után; erre vall, hogy a múlt hét végén a font 14 havi mélypontra süllyedt a dollárral szemben, 1,423 dolláros árfolyammal.
A font - amely két éve még két dollár felett járt - csak az elmúlt fél évben 13 százalékkal gyengült a dollárhoz képest.
Elemzők szerint úgy tűnik, hogy a biztos parlamenti többségű, konzervatív-liberális koalíciós brit kormány megalakulása sem oszlatta el a fonttal szembeni piaci ellenérzéseket. Az új brit kormány gyakorlatilag csapdahelyzetben van, mivel a márciussal zárult 2009-2010-es pénzügyi évről - a minap feljavított statisztikai adatok ellenére is - a hazai össztermék (GDP) 11 százalékát valamivel meghaladó államháztartási hiányt örökölt. A piac várja a békeidőben példátlan brit deficit csökkentésének részletes programját, ugyanakkor attól is tart, hogy a költségvetési konszolidáció miatt leállhat a brit gazdaság egyébként is vérszegény növekedése, tovább csökkentve az adóbevételeket.
A brit statisztikai hivatal éppen kedden javította valamelyest az idei első negyedévre adott GDP-növekedési becslését, a 0,2 százalékos előzetes adatról 0,3 százalékra negyedéves összevetésben, a font azonban ennek ellenére egy százalékkal még tovább gyengült a dollárral szemben a keddi londoni bankközi kereskedésben, az erősödő kockázatkerülés jeleként.
George Osborne pénzügyminiszter a hét elején hatmilliárd fontot valamivel meghaladó deficitcsökkentési tervet jelentett be erre a pénzügyi évre, ám ez eltörpül a citybeli elemzői kör által szükségesnek tartott szigorítás mértéke mellett.
Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) nemrégiben kiadott átfogó prognózisa szerint hozzávetőleg 100 milliárd fontos (30 ezer milliárd forintos) költségvetési kiigazítást kell végrehajtania az új brit kormánynak ahhoz, hogy középtávon fenntartható legyen a brit államháztartás finanszírozása.
A fontnak elemzők szerint az sem tett jót, hogy Osborne a minap kijelentette: az új kormány "különböző szekrényekben mindenféle csontvázakra lel", miután a munkáspárti előd korábban nem publikált, milliárdos kiadási kötelezettségeket hagyott hátra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.