Az elmúlt napokban Spanyolország került a fókuszba, tekintettel arra, hogy az utóbbi néhány hétben tett erőfeszítéseket akarva vagy akaratlanul "szerénynek" minősítették a piaci szereplők. A bizalom megingása odáig vezetett, hogy a kötvénypiaci hozamok az eladói nyomás következtében több éves csúcsra emelkedtek.
Tegnap az a pletyka járta be a régiót, hogy 250 milliárd eurós segélycsomag készül a hispán állam részére, amelyet azonnal cáfoltak az illetékesek. Sőt, hogy megnyugtassák a piaci szereplőket, a spanyolok a bankok stressz tesztjeinek előre hozott publikálásról határoztak. Egyes vélemények szerint nem kifizetődő, ha ezeket bankokra lebontva teszik közzé, mivel az felhívás lenne keringőre a spekulánsoknak.
Rendszerszintű adatokból viszont nem lehet érdemi következtetést levonni, ezért valószínűleg ugyanaz lesz a helyzet pepitában, mint amit az amerikai stressz teszteknél láttunk: mire oda jutottunk, hogy megjelentek, már igazából nem volt nagy visszhangja, ráadásul nem is adott pontos képet a bankok tőkehelyzetéről. Sejtésünk szerint előbb-utóbb hasonló górcső alá veszik a befektetők Olaszországot is, és csak idő kérdése, hogy mikor kezdenek el behatóan foglalkozni a piaci szereplők Németországgal (aki ugye eddig mindig csak megmentő szerepében tündökölt).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.