Az árupiacok egyik meghatározó terméke, az olaj hosszú évekig sajátos indikátora volt az amerikai dollár árfolyamváltozásának. Amikor gyengült a tengerentúli deviza, a fekete arany is olcsóbb lett, és mindez sok importőr országban a benzin vagy éppen a gázolaj olcsóbbá válását jelentette. Most, hogy az uniós deviza a görög adósságproblémák, a spanyol bankcsődveszély és más bizonytalanságok miatt tartósan gyengélkedik, a dollár pedig folyamatosan erősödik, az olaj ára mégsem a várakozásoknak megfelelően alakul.
A naptári nyár első napján a fekete nyersanyag ára tovább esett. Az olajárak kedden, júniusi szállításra hordónként 73 dollár alatt ingadoztak Ázsiában, jóllehet ez az árfolyam nem jelez nagy kilengést a májusi adósságválságnak betudható jelentős ingadozást követően. Ezzel szemben az olaj ára május elején 87 dollár magasságában is járt hordónként. Egyes elemzők úgy látják, hogy az Európán kívüli – ázsiai és amerikai – gazdasági növekedés elhozza majd az olaj iránti kereslet élénkülését. Miközben még mindig valós az a félelem, hogy az eurózóna tartós bizonytalansága megingathatja a befektetőknek a kockázatos eszközökbe vetett bizalmát, és ezzel akár tovább csökkenhet a nyersanyag ára.
Sajátos mozgást produkált a gáz árfolyama is, ez megint nem hozható összefüggésbe a dollár euróval szembeni erősödésével. A válsággal azonban annál inkább. A kedvezőtlen gazdasági folyamatok következtében mind több olyan cég húzta le a rolót, amely jelentős szerepet játszott a gázpiacon – magyaráz Heitner Tamás, a Solar Capital üzletkötője. A nyersanyagra pillanatnyilag nincs komoly kereslet, de idővel biztosan lesz, így ma a gáz olyan árutőzsdei termék, amelybe érdemes fektetni.
A devizaárfolyamoktól mindig is függetlenül mozgó nemesfémárak az utóbbi hónapokban sokkal inkább a gazdasági bizonytalanságot tükrözték. Az arany ára – bár már rég elvesztette régi értékmérő funkcióját – ma is a leginkább megbízható tartós befektetési formának számít. A piaci felfordulás és az euróövezetben kialakult válsághangulat növelte a nemesfém befektetési vonzerejét. Az arany unciánkénti azonnali ára az elmúlt napokban bőven 1210 dollár felett járt a New York-i kereskedésben. Elemzők a következő időszakban az arany árát az 1228 dollár körüli szintre prognosztizálják.
Az úgynevezett soft árutőzsdei termékek piacán ugyancsak megborult a józan piaci logika – véli Heitner Tamás. „A gyapot piacán például nincs elegendő nyersanyag. Az erős dollár és az alacsony kínálat elvileg jelentősen felfelé húzná az árakat, fundamentális okok miatt azonban ez a hatás csak mérsékelten jelentkezik. Az ugyancsak softnak számító kávé ára hónapok óta csak oldalazik, a cukor ára viszont jelentős zuhanásba kezdett néhány hete. A dollár erősödése sem tudja ellensúlyozni az egyik legnagyobb fogyasztó, India szerepét. A világ második legnépesebb országa ugyanis egy év alatt importőrből exportőrré nőtte ki magát. Így míg tavaly a jelentős kereslet felhajtotta a fehér nyersanyag árát, most a jó indiai cukornádtermés löki a mélybe a jegyzéseket.
Heitner Tamás úgy véli, a következő időszakban helyre kell állnia az árupiacok korábbi józan logikájának. Befektetési céllal a szakember most szinte valamennyi soft terméket ajánlaná, kiemelten a kakaót, a kávét és a gabonaféléket, ez utóbbi kategóriában is első helyen a szóját.
Arany: nem győzik a keresletet. A bizonytalan piaci helyzet miatt megnövekedett aranykeresletet nehezen képesek kielégíteni a tőzsdéken kívüli forgalomban a kereskedők. Hasonlóan a válság kitörésének 2008-as időszakához, most is több kisebb bolt zárt be, mert kifogyott az eladható aranykészletéből. Különösen az érme formában megvásárolható befektetési arany iránt nagy a kereslet, így nem véletlen, hogy éppen ebből a legnehezebb pótolni a raktárkészleteket. Alapanyag ugyan akad bőven, hiszen a sárga nemesfém magas ára miatt mostanában sokan adnak el tört aranyat, ékszereket, valamint aranytartalmú ipari hulladékot, amit újra fel lehet dolgozni. Ám a gyártói kapacitások nehezen bírják a megnövekedett nyomást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.