Az euró ára a záráskor 287,32 forint volt, a dollárért 236,16 forintot adtak.
Friss deviza- és részvénypiaci adatok itt
A svájci frank erősödő trendje még folytatódhat, de a forint erősödése euróval szemben várható az év második felében tompíthatja a frank forint árfolyamának emelkedését - vélekedett Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője.
Az elemző arra számít, hogy a frank még tovább erősödik az euróval szemben. Ám az év vége felé haladva erősebb forintot vár az euróval szemben, és ez véleménye szerint valamelyest tompíthatja a frank erősödésének hatását. Összességében tehát nem számít arra, hogy a jelenlegi árfolyamnál sokkal erősebb legyen a frank a forinthoz képest a következő fél évben, de legalábbis nem tart valószínűnek olyan ütemű árfolyam növekedést, mint amilyen az elmúlt hetekben volt tapasztalható.
A frank továbbra is erősödő trendben van az euróval szemben, amelynek két fő tényezője van. Az egyik a piacokat most jellemző kockázatkerülő hangulat. Ilyenkor a biztonságos eszközökbe áramlanak a befektetők pénzei, ilyen eszköz a svájci frank mellett például a japán jen és az amerikai dollár is.
A másik tényező a svájci jegybank politikájának megváltozása. A jegybank ugyanis az előző időszakban útját állta a frank erősödésének, piaci intervencióval igyekezett gyengíteni a nemzeti valutáját, ezzel ösztönözve az exportot. Júniusban viszont felhagyott ezzel az intervenciós politikával, így az árfolyam szabadon mozoghat.
A magyar fizetőeszköz gyengélkedése mögött ezúttal azonban sincs magyarspecifikus tényező: a nemzetközi részvénypiacokon elbizonytalanodtak a befektetők, ami a kockázati étvágy csökkenéséhez és így a - kockázatosabbnak tartott - feltörekvő piaci eszközök eséséhez vezet - írta a Portfolio.hu.
Forintban számolva akár 230-240-es szinteket is elérhet rövid távon, a következő pár hónapban a svájci frank ára, de nem kell tartósan ott maradnia, lejöhet újra 210 forint környékére – vélte Samu János, a Concorde elemzője is az Indexnek nyilatkozva. A szakértő szerint az euró-frank viszonylatban úgy tűnik, egy tíz százalékos frankerősödés még benne van a pakliban - ennek megvalósulása a forint/euró kereszt változatlansága esetén jelentené a 230-240 közötti árfolyam elérését.
De, hangsúlyozta Samu, hosszabb távon nem helytálló sem azt feltételezni, hogy az euró mindig ilyen gyenge marad, és a forint esetében is van tér erősödésre: az euró erősödéséhez – ezzel a dollár és a frank az európai devizával szembeni gyengülésére – az uniós intézkedések, a befektetői bizalom erősödése vezethet. A forint/euró viszonylatban hasonló okok, a konvergencia program tartása, az IMF-feltételek teljesítése vezethet a befektetői bizalom javulásához, és ezen keresztül a forint erősödéséhez, a két hatás pedig együtt a forinban kifejezett frankár csökkenéséhez.
A frank erősödéséről továbbra is csak az elmúlt hetekben megismert okokat lehet sorolni: az euró gyengélkedése mellett önmagában a frank erősödése mellett hat az, hogy a svájci jegybank bejelentette, felhagy korábbi, a frank erősödését akadályozó monetáris politikájával, és nagyobb teret hagy az árfolyam alakításában a piaci folyamatoknak.
Teheti, mert a frank erősödése a korábbi félelmek ellenére sem az ország exportját, sem gazdasági növekedését (idénre 2 százalékot várnak) nem befolyásolja negatívan, és a korábban rettegett deflációtól sem kell tartani az új számítások szerint. A frankot a piacon egy ilyen bejelentés után nyilván némi egyoldalú spekuláció is segíti, de tisztán piaci folyamat például a hitelek kérdése: amikor nagy tömegben vettek fel svájci frank hiteleket - majd a frankot eladva például forintra váltották azokat -, az önmagában gyengítette a frankot.
Most a hitelbummnak vége, a gyengítő hatás kiesett, a törlesztőrészletek fizetése - a magyar példánál maradva az adóstól levont forintokon frankot vesz a bank a részlet kiegyenlítéséhez - a frank iránti keresletet növeli, ezzel erősíti az árfolyamát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.