Ez egy régóta várt bejelentés volt a kínaiak részéről, ám később hűtötték a kedélyeket, mivel túlzottan optimistává váltak a szereplők a bejelentést követően. Az átdolgozott, nyugodtabb hangvételű kommentár szerint egyszeri felértékelésre nem látnak lehetőséget; a kínaiak
fokozatosan és lassú lépésekben értékelik majd le valutájukat, hogy ezzel is csökkentsék a globális egyensúlytalanságokat.
A jüan árfolyamát egyébként a kínai központi bank határozza meg naponta úgy, hogy megadja egy sáv közepét, amelyhez képest +/- 0.5%-kal mozdulhat el a jegyzés. A történet szépsége, hogy a mai és a pénteki sávközép megegyezett , ezzel is a felfokozott várakozásokat próbálták csillapítani az illetékesek.
A jüannal kapcsolatos parádé egyébként 2005-ig nyúlik vissza, akkor ugyanis egy lépésben 2,1%-kal értékelték fel a kínaiak a valutájukat, majd 2008 júliusáig több lépésben 21%-os erősödés következett be. Azóta csak nagyon minimális mértékben engedtek teret a jüan izmosodásának, amely egyre markánsabb ellenérzést váltott ki legfontosabb kereskedelmi partnerként az Egyesült Államokból.
A kínai deviza mesterségesen gyengén tartása az utóbbi években rendkívül előnyös helyzetbe hozta a kínai termelőket, gyártókat, exportőröket, amelyek amúgy is rendkívül olcsón termeltek. A kínai gazdaságösztönzés egyik alappillére volt az, hogy életben tartsák az exportot.
A kínaiak részéről a lépés valamelyest megelőző hatású lehet, mivel ezen a hétvégén ülnek össze ismét a G20-ak. Ott ugyan érdemi előrelépés egyetlen témában sem várható, de az utóbbi időben egyre több támadás érte a kínaiakat, hogy a globális fellendülést segítendő csökkentse az egyensúlytalanságokat és engedje felértékelni a devizáját.
Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy semmilyen kapaszkodót nem adott a kínai jegybank, könnyen lehet tehát, hogy ez az eufória nagyon rövid idő alatt szertefoszlik. Természetesen azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a jüan erősödése sem oldaná meg a strukturális problémákat, ettől még a fejlett gazdaságok adósság- és gazdasági betegségeiből nem fognak hamarabb kigyógyulni.
Hazai helyzet
Továbbra is 200 milliárd forintos bankadóval kalkulál a kormány - jelezte Szijjártó Péter kormányszóvivő egy pénteki interjúban. Az adó alanyai kapcsán azonban van némi bizonytalanság, hiszen a legfrissebb hírek szerint az csak a bankokat, a biztosítótársaságokat és pénzügyi lízingcégeket érintené (a pénzügyi közvetítők és egyéb szereplők egyelőre mégsem tartoznak az adónem hatálya alá).
A kivetést és az összeg felosztását illetően továbbra is vannak kérdőjelek, főként, ha arra gondolunk, hogy a Parlamentnek az eredeti menetrend szerint még a július eleji bevezetési határidő előtt jóvá kellene hagynia az erről szóló törvényjavaslatot.
Mindeközben nem számítanak ma kamatcsökkentésre a piaci szereplők a Reuters felmérése szerint (a 25 megkérdezett elemző mindegyike az 5.25%-os kamat szinten maradására voksolt). A döntés 14 órakor jelenik meg, a sajtótájékoztató pedig 15 órakor kezdődik majd.
A jövőbeli döntéseket illetően véleményünk szerint továbbra is a nemzetközi hangulat marad
meghatározó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.